Jdi na obsah Jdi na menu
 

Celé texty jsou opsány z knih. Upozorňujeme, že byliny nenahrazují lékařskou péči ani léky určené lékařem.

Prášek na vyhnání tasemnice - v hmoždíři roztlučeme na prášek 30 g celých šípků, 30 g oloupaných dýňových semínek a nasypeme do 3 dl studené vody. Vypijeme najednou ráno nalačno, nic nejíme, za 4-5 hodin polkneme 2 lžíce ricinového oleje. Prohlédneme následující stolici, pokud se tasemnice nevypudí, za 3 dny kůru zopakujeme.

Proti parazitům - mají-li děti hlísty nebo jiné červy, dáváme jim 10 až 15 oloupaných tykvových semínek denně. Přitom by měly vypít trochu pelyňku nebo ricinového oleje. Tento recept můžeme použít i pro dospělé, všeho však musíme vzít větší množství.

Pálení žáhy - výborným prostředkem na snížení trávicích šťáv, které pálení způsobují je směs semene fenyklu, natě lnice a zeměžluče. 2 lžíce směsi zalijeme 1/2 l vroucí vody, necháme 15 min louhovat a pijeme x denně nalačno. Dále - několik dní po sobě jíme větší mrkev jemně nastrouhanou na nerezovém struhadle. Také pálení odstraňuje čerstvá bramborová šťáva - rozstrouháme syrový brambor, šťávu vymačkáme a uložíme v ledničce. Každý den připravíme čerstvou a bereme ji 2x denně 1 lžíci. Při pečení sladkostí přidáváme do těsta trošku jedlé sody. Můžeme zkusit vypít sklenici vody s 1 lžičkou soli nebo sníst zakysanou smetanu či pijeme čaj z rozmačkaných jalovčinek. Překyselení žaludku - z ovoce jíme jenom hrušky, ze zeleniny pouze petržel a nejíme sladkosti 

Pro zvýšení žaludečních šťáv - 2 lžíce sušené natě světlíku zalijeme 1/2 l vroucí vody, necháme přikryté 15 min louhovat a pijeme během jídla slámkou po troškách.

Žaludeční lék z aloe - 300 g čerstvých listů aloe rozmixujeme s malým množstvím vody. Přidáme 1/2 kg medu, 0,7 litru červeného vína a 1 dl brandy. Mírně ohřejeme, rozmícháme a necháme 2-3 týdny stát a občas protřeseme. Poté opět trochu ohřejme, scedíme a užíváme po lžíci 2x denně před jídlem. 

Preventivní žaludeční čaj - po 2 dílech smícháme kořen puškvorce, list vachty, nať pelyňku a po 1 dílu natě beneditktu, zeměžluče a máty. 2 lžíce směsi dáme večer do 1/2 l vody a necháme přes noc vyluhovat. Ráno pomalu ohřejeme, začne-li vřít, přikryjeme a necháme vychladnout. Pijeme šálek půl hodiny před hlavním jídlem, ne však dlouhodobě, vždy jen několik dní, cítíme-li, že žaludek potřebuje bylinkovou pomoc.

Prášek z hořce na zlepšení trávení - stejné díly sušeného kořene hořce žlutého a puškvorce pomeleme na prášek. Prášek na špičku nože rozmícháme v 1 dl vody a užíváme 3x denně půl hodiny před jídlem.

Zázvor na zlepšení trávení - 3 lžíce drceného kořene zázvoru zalijeme 1/2 l vodky a za občasného protřesení necháme 2-3 týdny macerovat. Scedíme a užíváme po lžíci 2x denně nalačno. Z kořene zázvoru můžeme také obvyklým způsobem připravit hořký lahodný čaj, který pijeme bez cukru. Moravská směs na dobré trávení - 3 díly natě meduňky, 2 díly kořene jehlice, květu heřmánku, natě máty a 1 díl semene fenyklu a kmínu. Čaj připravíme obvyklým způsobem.

Zánět žaludku - gastritida - Ke 3 dílům květu heřmánku přidáme ještě po jednom díle natě jablečníku, meduňky a bazalky. Pijeme 2-3x denně 1/2 hodiny před hlavním jídlem.

Žaludeční vředy - výborným lékem je bílé zelí. Dokonce, když několik týdnů pijeme denně litr čerstvé šťávy z bílého zelí, vředy se většinou zahojí. Čajová směs na žaludeční a dvanáctníkové vředy - dva díly listu jitrocele, jeden díl kořene topolovky, lékořice a květu heřmánku. 2 lžíce směsi dáme večer do 1/2 l vlažné vody a necháme přes noc macerovat. Odlijeme asi polovinu, zbytek krátce povaříme a necháme vychladnout. Scedíme, obě složky smícháme a přidáme lžičku tinktury z prhy chlumní. Pijeme vícekrát denně nalačno. Nebo - jedno syrové vejce rozmícháme až se spojí bílek se žloutkem, přidáme převařené vlažné mléko a špetku cukru. Pijeme ráno na lačný žaludek. Léčba - 25g mandlí, 1/3 litru sladké smetany. Mandle nastrouháme, rozmícháme ve smetaně a pomalu vypijeme. Je to 5 týdenní kúra. První týden - 3x denně, druhý týden - 2x denně, třetí týden - 1x denně, čtvrtý a pátý týden 1x obden

Žaludeční neuróza - stejné díly natě zaměžluče, meduňky, rozmarýnu a rozrazilu. Pijeme několik dní 1/2 h před hlavními jídly. Nebo - stejné díly vachty, natě třezalky a máty. Do hotového přidáme lžičku tinktury z kozlíku lékařského.

Bolest žaludku a pro lepší trávení - 2 lžíce drceného kmínu, šálek vody - krátce spařit ve vařicí vodě. Necháme vychladnout, scedíme a 1 lžičku 3x denně.

Žaludeční křeče - stejné díly kořene devětsilu, natě heřmánku a máty. 2 lžíce směsi dáme do 1/2 l vody a pomalu ohříváme až do varu, přikryjeme a necháme vychladnout. Scedíme a přidáme lžičku vlaštovičníkové tinktury. Pijeme po částech v průběhu 2-3 hodin. Tento čaj pomáhá také při onemocnění jater a při žaludečních potížích žen souvisejících s počátkem těhotenství. Nebo - stejné díly natě bazalky, mochny vzpřímené, máty, meduňky, routy a řebíčku. Do hotového čaje přidáme po lžičce tinktury z prhy chlumní a kozlíku lékařského.

Zlepšení látkové výměny - 1 lžíce sušené natě rozrazilu a 1 sáček porcovaného zeleného čaje.. Tento čaj zlepšuje trávení a snižuje cholesterol. Nebo - 3 díly kořene pýru 1 díl kořene lékořice. 2 lžíce kořenové směsi necháme přes noc vyluhovat v 1/2 l vody. Ráno uvedeme do varu a necháme přikryté vychladnout. Pijeme nalačno 2-3 denně. Tento čaj čistí vnitřní orgány a uvolňuje všechny druhy kamenů

Posílení slinivky břišní - ke 3 dílům natě máty přidáme po jednom dílu natě třezalky, řapíku a květu (natě) jetele lučního. Čaj pijeme 3x denně delší dobu. Nebo - smícháme stejné díly kořene lékořice, puškvorce, semene ostropestřce a natě sporýše. 2 lžíce směsi večer zalijeme 1/2 l vroucí vody a necháme do rána vyluhovat. Znovu ohřejeme, ale už nevaříme, necháme stát, scedíme a popíjíme v malých dávkách během celého dne. 

Posílení činnosti vnitřních orgánů - smícháme stejné díly natě sporýše a rozrazilu. 2 lžíce směsi dáme do 1/4 l  vody a 1/4 l vína a přivedeme do varu. Necháme přikryté vyluhovat a teplý nápoj pijeme nalačno ráno i večer, při poruchách trávení a na zlepšení chuti k jídlu.

Nechutenství -  stejné díly natě pelyňku, zeměžluče, listu vachty, kořene hořce žlutého a puškvorce. 2 lžíce směsi dáme do 1/2 l vody, necháme stát, pomalu uvedeme do varu, odstavíme a necháme přikryté vychladnout. Pijeme 3x denně 1/2 hod. před jídlem - podporuje chuť k jídlu

Čaj na zlepšení činnosti střev - 2 díly mletého semene anýzu, 1 díl mletého fenyklu a skořice. 2 lžíce směsi zalijeme šálkem vroucí vody, necháme vychladnout a vlažné pomalu vypijeme. Užíváme 2-3x denně nalačno. Dále - 2 lžičky drcených plodů anýzu, 1/2 lžíce semene fenyklu a mleté skořice. Směs zalijeme 1/4 l vroucí vody a necháme přikryté 15 min vyluhovat. Scedíme a po malých doušcích vypijeme na zlepšení funkce střev a odstranění nadýmání.

Úprava střevní mikroflóry - 1 lžíce medu, 1 pohár jablečného moštu. Med s jablečnou šťávou podstatně zlepšuje stav střevní mikroflóry. Při pravidelném podávání 2x denně odstraní časem i nadýmání.

Zánět tlustého střeva - stejné díly mochna nátržní, šalvěj, květ proskurníku lékařského a heřmánek. Čaj z této směsi pijeme 7-10 dní, současně upravíme stravu a léčbu podporujeme klystýrem. 

Dětské průjmy - i pro kojence - 3 díly sušených roztlučených plodů a nasekaných listů borůvky, 1 díl květu heřmánku. 1 lžíci směsi dáme do 1/4 l vody, pomalu uvedeme do varu a necháme přikryté louhovou. Dětem nedáváme jíst, jen pít tento čaj, kojencům do láhve. Další 1-2 dny vyloučíme mléko. Nepřejde-li průjem, pití čaje zopakujeme.

Průjem - smícháme stejné díly roztlučené dubové kůry, kořene mochny nátržní, lístků borůvky, plodů borůvky a květu heřmánku. 3 lžíce směsi krátce povaříme v 1/2 l vody a necháme přikryté vychladnout na teplotu k pití.Vše vypijeme v průběhu 2-3 hodin, nepřijímáme však žádnou potravu.

Klystýr na střevní potíže - zácpy a infekce - stejné díly heřmánku, jitrocele, pampelišky a přesličky. 2 lžíce směsi krátce povaříme ve 1/4 l vody a necháme vyluhovat. Nejdříve tlusté střevo vyčistíme 1 l slabého heřmánkového čaje. Klystýr aplikujeme nejlépe v postní den po koupeli a necháme působit co nejdéle. Stejným způsobem můžeme použít i odvar ze zeleného čaje.

Zácpa - vylisujeme čerstvou šťávu z aloe a necháme ji v misce na slunce nebo mírně povaříme, dokud nevznikne hustá tmavá hmota - sabur. Potom užíváme na špičku nože 3x denně. Z hmoty můžeme připravit tinkturu rozpuštěním 100 g v 1/2 litru lihu a užíváme 15 kapek 3x denně. Nebo - 2 díly kůry krušiny, 1 díl mletého semene kmínu a lnu. 2 lžíce směsi namočíme večer do teplé vody. Ráno krátce povaříme a necháme přikryté vychladnout. Pijeme ráno a večer, dokud nepocítíme úlevu. Při úporných stavech klystýr. Nebo - nalačno vypijeme 1-2 skleničky vlažné vody a sníme 1 jablko, pak teprve snídáme. Povidla - 1 lžička švestkových povidel, 1 lžička másla. Smícháme a používáme dle potřeby. Proti zácpě jsou nejjednodušším mechanickým prostředkem syrové pšeničné otruby. Podáváme je zásadně před jídlem a plně postačí 3x denně 2 lžičky. Na zácpu je výtečná marmeláda z růží. Otrháme okvětní lístky růží a svaříme z nich marmeládu. Ráno stačí 1 lžička na lačný žaludek.Ideální je i 3x denně lžíce olivového oleje.

Lněná kůra proti chronické zácpě - 2 lžíce lněného semene zalijeme mlékem, ovocnou nebo kompotovou šťávou. Necháme chvilku stát a zkonzumujeme jako součást večeře. Ráno vypijeme sklenici horké vody, během kůry po dobu několika dní upravíme stravu (více ovoce a zeleniny) a hlavně zvýšíme pitný režim.

Nadýmání u dětí - pomeleme stejné díly semene anýzu a kmínu. Jednu lžičku směsi krátce povaříme ve 1/4 litru mléka, scedíme a dáme dětem pít po doušcích, kojencům od jednoho roku do kojenecké láhve. Působí proti bolestem bříška, plynatosti a na uklidnění žaludku. Nebo - použijeme směs semene fenyklu, natě bazalky, máty a květu heřmánku. Nesladíme, 1/4 l čaje dáme dítěti vypít večer ve 2 dávkách, kojencům do láhve. Na bříško můžeme přiložit teplý heřmánkový obklad, výborná je jemná masáž břicha ve směru hodinových ručiček.. .

Nadýmání - 5g prášku kořene reveně, 30g tlučených lístků máty peprné, 30g tlučeného semene koriandru. Směs užíváme 3x denně na špičku nože. Dále - pomeleme stejné díly semene fenyklu, koriandru, anýzu a kopru. Tuto směs užíváme pravidelně ke kořenění jídel nebo užíváme 2x denně po 1/2 lžičce s troškou vody po jídle.

LIKÉRY, TINKTURY, VÍNA ATD.

Bylinkový žaludeční likér na podporu vylučování trávicích šťáv - smícháme stejné díly sušeného a na prášek rozdrceného kořene pampelišky, hořce žlutého, lékořice, zázvoru a semene fenyklu. Zalijeme brandy, aby směs přesahovala o 1/3. Necháme 2-3 týdny macerovat. Denně potřeseme. Přefiltrujeme a promícháme. Skladujeme v tmavé sklenici na chladném místě. Užíváme denně po stopce nalačno

Bylinkový likér na uklidnění žaludku - 2 díly nadrobno nasekané natě třezalky, 1 díl natě meduňky a pelyňku. Zalijeme bílým alkoholem, aby směs překrýval. Za občasného protřepání necháme 7-8 dní macerovat. Přidáme med v množství asi 1/2 kg na litr alkoholu, mírně ohřejeme, promícháme necháme stát. Bylinky ponecháme ve sklenici, přes sítko scedíme lžičku likéru, rozmícháme s troškou vody a jednou denně pijeme nalačno

Tinktura na zlepšení činnosti vnitřních orgánů z kopřivy a pampelišky. Můžeme používat i zevně při kožních potížích - 2 hrsti čerstvých mladých vršků kopřivy a listů pampelišky rozmixujeme v 1/2 l bílého destilátu a necháme 14 dní stát. Pak přefiltrujeme a užíváme 3x denně po lžičce.

Artyčokové víno pro regeneraci trávicích orgánů - krátce povaříme v 1 l červeného vína 10 lžic nasekaných listů nebo kořenů artyčoku a necháme pomalu vychladnout. Scedíme a užíváme 1 lžíce 2-3x denně nalačno 2 týdny. Pak uděláme 2 týdny přestávku a kůru ještě jednou zopakujeme.

Mátový likér na odstranění zažívacích potíží - 2 lžíce čerstvých nebo sušených listů máty zalijeme 1/4 litrem koňaku a necháme macerovat na slunném místě 3 týdny, občas protřepeme. Scedíme, přidáme 200 g přírodního cukru, zamícháme a uložíme na chladném místě. Pijeme denně 1-2 stopky před jídlem.

Ořechový likér na zlepšení trávení a podporu činnosti jater - nasbíráme nezralé, zelené ořechy, takové, které se dají ještě lehce krájet. Nakrájíme je na kousky, přidáme úměrně k  množství hřebíček, vanilku, skořici a kousky oloupaného pomeranče. Dáme do sklenice, zalijeme bílým destilátem, aby hmotu překrýval o 1/3. Necháme 3-4 týdny na slunném místě stát a občas s tím protřepeme. Scedíme, osladíme medem a nalijeme do sklenic. Pijeme 2x denně po stopce nalačno. Ořechový destilát - 20 zelených ořechů nakrájíme na kousky, přidáme hrst nadrobno nasekaných mandlí a nasypeme do sklenice se širokým hrdlem. Zalijeme bílým destilátem do výše 3-5 cm nad hmotu. Necháme na slunném místě 3- 4 týdny. Scedíme a pijeme po stopce 2x denně před hlavním jídlem.

Víno z hořce - namočíme 5 lžic nadrobno nasekaného kořene hořce žlutého v 1 l bílého vína a necháme 2-3 týdny louhovat, občas protřepeme. Scedíme a pijeme 1-2 stopky denně nalačno.

Andělikové víno na zlepšení trávení, duševní a tělesné pohody - připravíme stejně jako víno z hořce (o odstavec výše)

Pelyňkové víno pro zlepšení funkce žaludku, střev i při skleróze - do 1 l bílého vína dáme 1/2 dl čerstvé vymačkané šťávy z pelyňku, přidáme 10 lžic medu a trochu alkoholu, aby se víno nekazilo. Trochu ohřejeme, dobře promícháme, nevaříme. Pijeme každý druhý den stopku nalačno, ne však dlouhodobě.