Jdi na obsah Jdi na menu
 

Hořčík chybí prakticky každému

Je to jeden z nejdůležitějších prvků v lidském těle a jeho nedostatek zhoršuje průběh téměř každé nemoci. 

Většina z nás si myslí, že když se např. lámou kosti, že máme nedostatek vápníku. Ve skutečnosti se však kosti lámou proto, že nejsou dostatečně pružné a to s obsahem vápníku vůbec nesouvisí, protože to zajišťuje hořčík. Problém je především ve špatném hospodaření těla s vápníkem. Anorganický vápník se v těle usazuje a škodí, zatímco hořčík zajistí koloidní vápník a ještě dokáže ten anorganický rozpustit a vytěsní do krve. „Špatný“ sedimentovaný vápník způsobuje křečové žíly, srdeční potíže, zvápnění srdečních chlopní, hemeroidy atd.

Hořčíkem na usazeniny

Když se tělu dodá hořčík, začnou se letité usazeniny vápníku v organismu rozpouštět. Nedostatek hořčíku je již v dnešní době nemožné získat z potravin. Proto je dobré ho dodat i uměle.horcik.jpg

1.) Elem Vitals je čistě přírodní a unikátní zdroj hořčíku. I když vám mohu poradit, jak ho získat levněji, přesto se vám na rychlé dodání hořčíku do těla prodraží. Spíše ho doporučuji k preventivnímu užívání a udržení hořčíku v těle. 

2.) Magnesium lactici (opět se prodraží) a užíváte podle návodu. Dávky postupně denně navyšujete tak dlouho, až se dostaví průjem. Ten den přestanete tablety brát a následující den se vrátíte na nejbližší dávku, kterou organismu akceptoval.

Pro lidi s velkým deficitem, což jsou lidi s depresemi a lehce podléhající stresu atd., bývá přijatelná dávka asi 1 až 1,5 g hořčíku denně. Jeho hladina se pak srovná během 2 až 3 měsíců a lidi často zaznamenají až euforické stavy

3.) Běžně dostupný hořčík v lékárně ve formě tablet - obsahuje v 500 mg pouze 51 mg hořčíku, tedy 10%. Dostat se tedy na denní doporučenou dávku se hodně prodraží. 

4.) Nejlacinější a nejlepší je sůl chlorid hořečnatý ve farmaceutické kvalitě, kde je pouze účinná látka. Začíná se užívat půl moka lžičky rozpuštěné ve 2 dcl vody 2x denně. Dávka se postupně zvyšuje až do fáze, kdy se dostaví průjem. V tu chvíli se vrátíme na předchozí dávku. 

Kde koupit chlorid hořečnatý (hořčík)? 

 www.fichema.cz, kde si objednáte Chlorid hořečnatý, hexahydrát, pharma

Kupujte pouze označený pharma

Já osobně užívám 2 až 3 moka lžičky chloridu hořečnatého denně ve 2 dcl vody a průjem se u mě nedostavil, protože ho můj organismus prostě potřeboval.

Předávkovat se hořčíkem nedá, protože jeho nadbytek tělo vyloučí průjmem. Tehdy je potřeba dodávku hořčíku ihned přibrzdit. Při dlouhodobých a vysokých dávkách by však mohlo dojít k narušení rovnováhy s vápníkem a fosforem. Proto je vhodné na jeden díl hořčíku užívat 2 díly vápníku. Správný poměr je tedy potřeba hlídat.

Dostatečnou dodávkou hořčíku mnohdy vyřešíte i deprese a syndrom vyhoření, protože dojde k naprostému restartu a získání energie. Postupně pak můžete vyřadit všechna psychofarmaka.

Hořčík se vstřebává i přes kůži:

1.) Mazání – používat 2,5% roztok chloridu hořečnatého ve vodě, který se aplikuje rozprašovačem na velkou plochu kůže. Rozetře se a nechá vstřebat. Dá se to dělat i několikrát denně a jde o velice účinný způsob dodávky hořčíku.

2.) Koupele – do vany s horkou vodou vysypete

  • 30ml Epsonské soli
  • 30ml Himálajské soli
  • 30ml bezhliníkové jedlé sody, kterou zakoupíte např. na www.fichema.cz

Voda by měla tak horká, kolik snesete a celá koupel by měla trvat min. 30 minut (čím déle, tím lépe). Prvních 15 min se otevírají póry, až pak se začnou vylučovat škodliviny z těla a do tělo začne nasávat se minerály. 

Rychlé dodání hořčíku = užívat hořčík orálně + koupele 

Proč trpíme nedostatkem hořčíku

Pravděpodobně hlavní příčinou je STRES. Proto většinou sangvinik nebo flegmatik netrpí řídnutím kostí a ledvinovými kameny. Jedna z dalších příčin je alkohol. Např. pivo sice hořčík obsahuje, ale jednou tolik ho vyplaví z těla ven. 

Potíže při nedostatku hořčíku v těle 

Nespavost, závratě, podrážděnost, deprese, přecitlivělost na stresy a změny počasí, snížená schopnost soustředění, zapomínání, stav bez energie, cukání víčka, mlha před očima, divoké sny, bolesti hlavy a migrény, nadměrné pocení, mravenčení, problémy s klouby, osteoporóza, svalové křeče, časté močení, bolestivá menstruace a přecitlivělost v období kolem menstruace, negativně přispívá k potížím v těhotenství, sklonu k potratům, časté průjmy, špatná zubní sklovina, zvracení, cukrovka, zvýšená hladina cholesterolu, zvýšená možnost výskytu žlučových kamenů, špatné trávení, špatný stav vlasů a nehtů, demineralizace kostí, bušení srdce, poruchy srdce, tlaku i krevního oběhu, špatná funkce štítné žlázy, alergie, astma atd.

 MUDr. Zdeněk Zadák, CSc. - Život bez hořčíku? Nemožné