Jdi na obsah Jdi na menu
 

PARAZITI V TĚLE  -  DĚTSKÝ  ROUP

MUDr. RNDr. Hynek Lýsek radí provést odběr stolice např. na prvoky nejméně šestkrát a upozorňuje, že ani 6 negativních výsledků ještě spolehlivě nezaručuje, že prvoky nemáte.

Na dětského roupa by vám měl správně pediatr dát speciální prášky a požádat vás, abyste otisk provedli sami doma a to 2 hodiny po usnutí dítěte.

Dětský roup, laboratoře a přístup lékařů

Chodí za mnou hodně menších dětí s rodiči. Mívají průjmy, bolesti bříška a mnohdy nemohou v noci pro bolesti ani spát.. Když rodiče usoudí, že jde o parazity, navštíví dětského lékaře. Když mají rodiče štěstí na lékaře, tak se jim sice nevysměje, ale sestra provede pouze jeden odběr vzorku stolice, což ale stejně nemá žádný význam. Dnes již mnohdy ani vzorek neudělají a pokud máte opravdu velké štěstí na lékaře, dostanete pár tabletek Vermoxu.

Dříve se vzorky ve velikosti vlašského ořechu odebíraly třikrát. Je to nutné a také to mají studenti medicíny ve svých skriptech, tedy alespoň dříve tomu tak bylo. Dnes, bohužel, se vzorek odebírá jen jednou. Sestra vezme špejli, omotá ji vatičkou, vytře ústí análního otvoru a mázne na sklíčko, kam se ale dostane jen trochu tekutiny a žádný parazit.. To přiklopí dalším sklíčkem a připravený vzorek odešle do laboratoře. Výsledek je naprosto jasný - žádný parazit tam není!

Proč s tím laboratoře souhlasí a nevyžádají si opakovaný vzorek? Těžko najdeme odpověď...nebo odpověď je jasná - finanční důvody, možná i to, že lékaři nepotřebují zdravého pacienta. Vždyť v přítomnosti rodičů se přece vzorek odebral, tak co....

Dokonce mě kdysi navštívila zoufalá maminka holčičky v předškolním věku, která pro bolesti bříška již delší dobu nemohla ani spát, proto začala být chvílemi i hysterická. A kdo by také nebyl, když se delší dobu nespí? Ani dospělý člověk s bolestí a bez spánku nebude v pohodě natož malé dítě. Maminka si vyhádala návštěvu u primáře dětského oddělení v nemocnici, protože pediatr výtěrem nic nenašel. Primář zkritizoval chování dítěte s tím, že holčičce nic není a maminka že to přehání a poslal je domů. 

Holčička však měla velmi tvrdé a nafouklé bříško. Tohle si nemohla vymyslet a pak, které dítě v předškolním věku nebude schválně spát? Vytestovala jsem roupy a škrkavky a díky kvalitnějšímu léku na hlísty (Vermox je v tomto případě slabý) byly bolesti velmi rychle pryč a holčička mohla opět klidně spát. 

Anální otisk na roupy

Pokud se provádí anální otisk za dne, není možné mít úspěch. Samička totiž klade vajíčka až za 1 až 2 hodiny po tom, co hostitel v klidu a teple usne. Pak se do 6 hodin vylíhnou larvy. Ty se buď otřením dostanou na prádlo a prostěradlo nebo zalezou opět zpátky. Klade-li samička o půlnoci, v 6 hodin ráno už není k nalezení jediné vajíčko. Půjdete-li v 8 hodin na anální otisky k lékaři, dozvíte se, že žádného parazita nemáte.