Jdi na obsah Jdi na menu
 

Je moudré si čistit uši vatovými tyčinkami?

Ušní maz se v uších tvoří na to, aby uši chránil.

"Ušní maz má za úlohu zabezpečit, aby ušní kanálky zůstávaly stále čisté", vysvětluje Dr. Douglas Backous, který je vedoucím sluchového výboru na Americké akademii ORL HNS (AAO-HNSF). Kromě toho pracuje také jako ředitel chirurgie pro hlavu a krk na Švédském neuro-vědeckém institutě se sídlem v Seatle. USA. 

Ušní maz pomáhá nejen chránit ušní bubínky před špínou a prachem, ale má i antibakteriální a lubrikační vlastnosti. Uši jsou totiž schopné čistit i sami sebe. Když maz vyschne, každý pohyb čelistí, když žvýkáte nějaké jídlo nebo mluvíte, pomáhá dostávat starý maz přes ušní otvor ven.

Co se děje, když ucho čistíte vatovou tyčinkou?

Hlavně, co při čištění dosáhnete, bude zatlačení ušního mazu hlouběji do ucha. Maz se tím přesune až na místa, která se sami očistit nedokážou.

"Takto hluboko zatlačený ušní maz je potom vhodným hostitelem pro různé bakterie a viry, které se nahromadily ve vnějším uchu. Uvnitř potom může dojít k infekcím a bolestem, šumění či hučení atd.", říká doktor Backous.

Zatlačením ušního mazu hluboko do ucha dále způsobuje i ucpání ušního kanálku. To může časem vést až ke ztrátě sluchu. Dokonce může dojít až k prasknutí ušního bubínku.

Špatně vyčištěné ucho již laik sám opět nevyčistí

Podle Americké akademie AAO-HNSF navštíví každoročně ušního lékaře více jak 12 miliónů Američanů, kterým způsobuje ušní maz vážné potíže. Často jde o příliš hluboko zatlačený nebo nadměrně se tvořící ušní maz. Takové prohlídky u lékařů u téměř 8 miliónů případech končí operačním zákrokem, kde ušní maz musí odstranit odborník.

Uši jsou potřebné vyčistit (lepší u odborného lékaře) jen tehdy, když máte pocit, že jsou plné a to se stává jen ojediněle. Případně tehdy, když zaregistrujete změny ve vašem sluchu, které by mohly být způsobené nahromaděním ušního mazu.

AAO-HNSF se proto staví proti tomu, abychom si do uší strkali vatové tyčinky. Díky tomu vydala i oficiální vyjádření pro obě strany - pro lékaře i pacienty.

Tvrdíte, že jste na čištění zvyklí, jinak vám svědí uši?

Na to Dr. Backous říká, že je to tím, že jste si už vytvořili neřest v podobě zvyku: "co svědí, to poškrabej".

Jenže, čím více se totiž kůže v uchu tře, tím více histaminu se vytvoří, co potom způsobuje podráždění a zčervenání pokožky. Je to podobné, jako když vás štípne komár - čím více si dané místo škrabete, tím více vás pak svědí.

Navíc, když se ušní maz v uchu chová jako lubrikant, jeho odstranění může jednoduše vaše uši vysušit. To vás potom motivuje k neustálému "čištění" tyčinkami s mylnou představou, že se dostaví úleva.

Co tedy dělat?

Tomu, kdo svoje uši neumí nechat "na pokoji", doktor Backous doporučuje jemné domácí zvlhčování. Pár kapek směsi z octu, trochu alkoholu a čisté převařené vody do každého ucha dokáže zázraky. Upozorňuje však na to, že voda musí být tělové teploty.

Pan doktor říká:  "Věřte mi, na strkání tyčinek do uší, není nic dobrého."