Jdi na obsah Jdi na menu
 

SMRTELNÁ HROZBA LÉTA

Liščí tasemnice z lesních plodů.

Sběr borůvek a dalších lesních plodů může být pro nás velmi nebezpečné.

Listy lesního porostu mohou totiž být infikované trusem lišek, které může obsahovat vajíčka smrtelně nebezpečného parazia - tasemnice liščí.

Výskyt tohoto druhu tasemnice byl poprvé potvrzen asi před 40 lety. V sousedním Německu je přitom liščí tasemnicí nakaženo až 80% lišek.

Echinokokóza - "když se toto onemocnění neléčí, je skoro vždy smrtelné" oznámil LN Oleg Ditrich z Parazitologického ústavu AV ČR v Českých Budějovicích. Veterináři proto varují, aby jsme důkladně omývaly plody a nejedli je přímo v lese.

"Základem prevence je hygiena" zdůrazňuje mluvčí Státní veterinární správy Josef Dubeň - "Mýt lesní plody a samozřejmě ruce. Ještě lépe je však konzumovat plody tepelně ošetřené. Minimálně na 60 stupňů", upozorňuje.

Tasemnice na plodech škodí hlavně v játrech.

Do těla člověka se vajíčka tesemnice dostanou snědením infikovaných plodů. Borůvky, brusinky i lesní jahody rostou ve výšce liščí řiti. Podle Olega Ditricha z Parazitologického ústavu AVČR sice lišky svůj trus nerozmetávají po rostlinách, infikovat lesní plody ale mohou.

Tento trus masožravce obsahuje velmi odolná infekční vajíčka tasemnice - píší ve své zprávě veterináři Vladimír Žákovčík a Daniel Cihlář z Ústředního vojenského veterinárního ústavu Hlučín.

Ve studii Žákovčík a Cihlář se uvádí - v případě, že člověk nakažený plod sní, vajíčko tasemnice se dostane do okolí jater. Tam se z vajíčka vylíhne malá larva, která se začne okamžitě množit. V játrech vytváří tvar, který může být docela velký i o velikosti dětské hlavy. Rychlím a agresivním růstem ničí okolní tkáň podobně jako zhoubná rakovina. Jedná se o mnohakomorový útvar, jenž je naplněn tekutinou a obrovským množstvím zárodků budoucí tasemnice.

Vznikne tak boubel, plná malých embryl tasemnice liščí a je nutné ji chirurgicky odstranit. Podle Ditricha ale může být vyříznutí boubele nebezpečné. "Pokud se nachází blízko cévy, tak se může stát, že larvičky se krví zanesou do dalších orgánů, například i mozku. Tím se v podstatě smrt urychlí."

Další komplikací může být protržení boubele a vylití tekutiny z obalu. To způsobí okamžitou smrt takzvaným anafylaktickým šokem. Pokud se lékařům chirurgické odstranění boubele nepodaří, jsou pacienti odsouzeni k celoživotnímu užívání speciálních léků - albendazol. "Ten se ale přestal do Česka pod názvem Zentel dovážet," oznámil Ditrich a dodal: "Co teď budou nemocní lidé dělat, netuším."

Pozn. autorů stránek: tady nastala v článku chyba. Na echinokoka se používá Praziquantel.

V Česku je výskyt tasemnice liščí potvrzen na území vojenských újezdů. Nejvíce nakažených lišek bylo zjištěno v roce 2005 ve Vojenském újezdu Boletice u Českého Krumlova.

V současné době podle veterinářů lišek neustále přibývá a to zejména v okolí velkých měst.

"Nebezpečného parazita ale nemusí přenášet jen lišky. Hostitelem mohou být psi, kočky a nově se udává i psík mývalovitý, který se do Česka rozšířil z východu," potvrzuje Ditrich.

Zdroj: http://www.lidovky.cz/smrtelna-hrozba-leta-lisci-tasemnice-z-lesnich-plodu-pce-/zpravy-domov.aspx?c=A090624_072639_ln_domov_ter

 

► Na Žďársku se zvyšuje vyskyt tasemnice lišcí