Jdi na obsah Jdi na menu
 

 

Proti klíšťatům - osvědčený způsob:

Zkrátíte silonovou dámskou ponožku tak, aby vám zůstala špička chodidla. Sáček Fenyklu rozmačkáte a samotný fenykl vložíte do vytvořeného silonového sáčku, ze kterého vytvoříte balíček a vložíte do kapsy. Občas v kapse balíček promnete.kliste.jpg

Změnou klimatu a životního prostředí se zvyšuje riziko lymské boreliózy. Pětiletá studie objevila nové druhy borelií a prokázala výskyt druhu Borrelie spielmanii, která do té doby nebyla v Česku zaznamenaná.

Dle studie jsou v Evropě lidé nejčastěji infikováni druhy Borrelie burgdorferi, arinii či afzelii. V Česku se také zjistil nárůst Borrelie vlaisiani.

Přes léto je vhodné mít po ruce roztok, Pangamin, Cranium a Spirobor

 

Bodnutí včelou nebo vosou - ihned použijte hlínu a do nemocnice nemusíte

Po bodnutí se nejdříve podívejte, jest-li je v kůži zabodnuté žihadlo. vcela.jpgPokud ano, vytáhněte ho. Ať tam žihadlo bylo nebo nebylo, co nejrychleji začnete hlínou třít ránu po bodnutí a máte jistotu, že neotečete.

Hlínu máme všude kolem nás a doma jistě máte nějakou i v květináči. Je to rada našich babiček a rada se šíří dál ...

 

citron-hrebicek.jpg

 

Citron a hřebíček proti komárům

Do rozpůleného citronu napícháte hřebíček a položíte ho k posteli. Prý to zabírá i když máte otevřené okno...

 

Past na komáry:

  • 1 šálek asi tak 3 dl vody
  • 1/4 šálku hnědého cukru
  • 1 gram droždí
  • 2 litrová PET lahev

Rozřežeme PET lahev na dvě poloviny. Hnědý cukr rozmícháme v komar--2-.pnghorké vodě a až se rozpustí, necháme ho vychladnout. Po vychladnutí ho nalijeme do spodní poloviny lahve. Pak přidáme droždí (není potřeba promíchávat). Produkuje oxid uhličitý, který přitahuje komáry. Nyní vložíme horní polovinu lahve opačně do dolní části a to hrdlem dolů. Slepíme je k sobě lepicí nebo izolační páskou. Nakonec omotáme spodní část tmavým, nejlépe černým materiálem, zatímco horní část necháme průhlednou. Takto připravenou lahev umístíme na místo, kde se nejvíce zdržujeme. Můžeme zavěsit na balkon, na strom nebo do keřů. Komáři milují odpočinek na tmavém místě. Takové pasti můžeme rozmístit více kolem stanu, chaty, chalupy a od hmyzu budeme mít klid. Za léto je třeba pasti 2x vyměnit.. 

Je vhodné mít přes léto po ruce roztok, Pangamin, Cranium a FSME

 

Olej proti klíšťatům a dalšímu hmyzu:

Celý vlaštovičník promyjeme, nastříháme do zavařovací sklenice, zalijeme jedlým olejem, uzavřeme víčko a postavíme na okno na sluníčko na 8 až 10 dní. Pak slijeme do menších lahviček. Pro tři osoby stačí 50 ml na celé léto. Před procházkou do přírody si olejem namažeme ruce, nohy pod kolena a krk. Můžeme tím také psovi potírat břicho.  Klíšťata i další hmyz se nám tak vyhnou.

Přírodní repelent:

  1. Do lahvičky s olivovým olejem přikápneme pár kapek tea-tree, namažeme krk, předloktí a nohy..
  2. Celý den na kole - ráno přikápnout 2 čerstvé kapky čajovníku do lahvičky a u žít B-komplex. Hmyz nesnáší pach B-vitamínů, vycházející s těla potem (pozor - chcete-li hubnout, B-komplex nedoporučujeme). Ještě lépe zabírá Pangamin nebo pivovarské droždí.

​Ani jeden postup není stoprocentní, proto je lepší oba způsoby kombinovat (olej i repelent). Venku nejsme však uchráněni nikdy. Když nás už něco přeci jen štípne, ihned si ten den vezmeme roztok nejméně 3x denně a pokračujeme alespoň 3 dny a k tomu jeden vitamín I. Ideální je i postřik s roztokem, který vyrobený vydrží 3 až 5 dní a postříknete několikrát za den místo bodnutí.

Další přírodní repelenty:

 Sketolenie spray
 
----------------------------------------------------------------------------------------

Díky oteplování se do mírného pásma mohou šířit tropické nemoci

Onemocnění, jejichž přenašečem jsou komáři, se mohou do roku 2080 objevit i v Evropě a Severní Americe. Vyplývá to ze studie, kterou zveřejnil časopis PLOS Neglected Tropical Diseases, podle níž nemocem, jako je žlutá zimnice, horečka dengue nebo virus zika, bude nově čelit další miliarda lidí.
Odborníci předpověděli pohyb dvou nejtypičtějších druhů komára-přenašeče, a to Aedes aegypti a Aedes albopictus. Zabránit rozšíření závažných onemocnění podle expertů může jen ráznější postup vůči klimatickým změnám a omezení globálního oteplování. 
Komár egyptský (Aedes aegypti) přenáší virus zika, horečku dengue, žlutou zimnici i nemoc chikungunya. Poslední tři nemoci přenáší stejně jako západonilskou horečku i komár tygrovaný (Aedes albopictus). Ten se od roku 2012 pravidelně objevuje na jihu Moravy, jeho výskyt je u nás stále častější. Není ale jasné, zda se na jihu Moravy už zabydlel a zimuje tam, nebo pokaždé přilétají noví jedinci.
Vloni v září se přímo v ČR poprvé nakazili dva lidé západonilskou horečkou (celá zpráva). Dvaasedmdesátiletá žena nemoci podlehla v břeclavské nemocnici (celá zpráva). Virus západonilské horečky zjistili epidemiologové u komárů a koní už v červnu.
Zastavit šíření komárů
Zpráva ale varuje především před virem zika, proti kterému podobně jako proti západonilské horečce v současné době neexistuje efektivní očkování; ve fázi testování je pak jen několik preparátů proti horečce dengue. „Pro nás je mnohem jednodušší zabránit komárům nebo virům, aby se někde objevili, než zabránit šíření nákazy, která již propukla,“ uvedl vedoucí studie Colin Carlson z univerzity v Georgetownu.
Snížit rizika nákazy je možné například používáním repelentů, instalací ochranných sítí na okna nebo odstraněním stojatých vod z okolí domovů. Účinnější je ale podle odborníků zakročit proti klimatickým změnám a rozšířit globální programy, jejichž cílem je sledovat a omezovat výskyt komárů.
Experti varují, že nemoci přenášené komáry se mohou objevit ve městech s vysokou hustotou zalidnění; mnozí z jejich obyvatel budou těmto virům vystaveni poprvé. „Lidé, kteří se s těmito onemocněními předtím nikdy nesetkali, si proti nim nevytvořili imunitu,“ cituje agentura Reuters Carlsona. „Obáváme se, že se objeví mnohem rozsáhlejší epidemie, až se tam tyto patogeny objeví poprvé,“ dodal.
Západonilská horečka
Onemocnění způsobuje vir označovaný jako západonilský virus, který přenášejí komáři tygrovaní. Projevuje se podobně jako jiné virózy. Dětem, starším osobám a lidem s oslabeným imunitním systémem může virus způsobit encefalitidu či meningitidu. Při závažném onemocnění hrozí u rizikových pacientů i smrt. U zdravých osob nemoc často vyvolá jen příznaky připomínající chřipku. Inkubační doba se pohybuje od tří do 14 dnů. Účinný lék ani vakcína zatím neexistuje.