Jdi na obsah Jdi na menu
 

24. 6. 2010

 

CIBULE

Vyhazujete slupky z cibule? Je to škoda, protože je to hotový poklad. 

Proč má cibulová slupka léčivé účinky? 

Protože má vysoký obsah éterických olejů, které se z celé cibule nejvíce koncentrují právě ve slupce. Léčivý účinek podtrhuje i vysoký obsah kyseliny jantarové, citrónové a jablečné.

10 důvodů proč slupku nevyhazovat:

Cibulové slupky se za účelem získání barviva používají už od starověku. Přírodní barvivo získané z cibulových slupek je 100% přírodní a na rozdíl od chemických barviv našemu tělu neškodí.  

Oblíbené je například barvení vajíček pomocí cibulových slupek. Vajíčka se vloží do vody s cibulovými slupkami a vaří se po dobu 20 minut, případně dobu vaření upravujeme podle toho, jaký odstín chceme získat.

Stejně se cibulová slupka přidává do oblíbených polévek a vývarů, aby získaly typickou barvu.

1.) Bronchitida 

Vývar z cibulových slupek je vynikajícím pomocníkem při akutním zánětu průdušek. Napomáhá vykašlávání, pročišťuje dýchací cesty a poskytuje úlevu od bolestivého kašle.

Užitečné jsou i obklady z cibulových slupek. 

Stačí naplnit pohár vroucí vodou a nechat v něm slupky louhovat asi 15 minut. Pak je vyjmeme, přeložíme na gázu a jemně přiložíme na hrudník. Obklad opakujeme 3 x denně po dobu půl hodiny.

2.) Nachlazení a chřipka 

Silný lék proti nachlazení a chřipce získáme tak, že malou cibuli i se slupkou nakrájíme na plátky a spolu s plátky zázvoru zalijeme vařící vodou. Necháme louhovat, přidáme trošku soli a přecedíme. Pijeme jako teplý čaj. 

3.) Rýma

Pokud se chcete zbavit rýmy způsobené alergií nebo nachlazením skutečně expresně rychle a nemáte po ruce nosní sprej, opět vám pomůže cibulová slupka. 

Stačí 4 lžíce drcené cibulové slupky zalit vařící vodou a napařovat se - přikrytí ručníkem - po dobu 3 až 4 minut. Na skutečně silnou rýmu použijeme menší cibuli, kterou spolu se slupkou nakrájíme nadrobno a zalijeme cca litrem vroucí vody. Pak dýcháme výpary 10 minut. 

4.) Posílení imunity 

Nejlépe v sychravém podzimním počasí - Stačí když si několik lžiček vývaru z cibulových slupek budeme pravidelně přidávat do citronových, bylinkových či zázvorových čajů.

Vývar posiluje léčivé účinky čajů a přispívá tak k lepší obranyschopnosti našeho organismu.

5.) Onemocnění ledvin a močového měchýře 

Cibule má močopudné a antibakteriální účinky. Pomůže vám ale i cibulová slupka. 

Vývar - slupky rozdrobíme a 20 minut vyvařujeme, pak užíváme 1 lžíci 3x denně.

6.) Záněty ústní dutiny

Slupka působí antibakteriálně a dokáže zmírňovat otoky. Je proto vhodnou doplňkovou léčbou, která podporuje rychlý ústup zánětu.

Cibulovou slupku opět vyvařte ve vodě a tímto vývarem si několikrát denně vyplachujte ústní dutinu. 

7.) Potíže s kůží

Bradavice, drobné ranky, plíseň na nohou nebo podrážděná pokožka.. 

Smíchejte drcené slupky s lékařskou vazelínou v poměru 2 ku 3 (uchovávejte na chladném místě) a tuto vzniklou směs aplikujte na postižená místa 2x denně. 

8.) Křečové žíly a unavená chodidla

Smíchejte 2 až 3 lžičky drcených cibulových slupek se 2 lžícemi olivového oleje. Promíchejte a nechte 10 dní odstát. Získáte emulzi na masáž nohou a unavených chodidel, kterou jemně vmasírujte do problematických a unavených oblastí.

9.) Otoky a rány

Naše babičky věděly, že menší otoky a hnisavé ranky se výtečně hojí pomocí cibulových slupek.

Stačí místa důkladně omýt a pak na ně přikládat cibulové slupky, které jsme předtím namočili v horké vodě. Cibulová slupka má silné antibakteriální účinky. 

10.) Krásné a zdravé vlasy 

V cibulových slupkách se ukrývá i tajemství krásných vlasů. Odvar připravený cibulových slupek posiluje vlasovou strukturu, dodává lesk a podtrhuje přirozenou krásu vlasů.

Stačí, když si po umytí vlasy propláchnete vlažným odvarem z cibulových slupek.

Barvením vlasů pomocí cibulových slupek se těšilo velké oblibě v Evropě koncem 19.století. Jde o nejen bezpečnou alternativu chemických barev na vlasy, ale takové barvení vlasům dokonce prospívá.

Cibulové slupky poskytují pestrou paletu barev počínaje od tmavších odstínů přes červené i světlejší odstíny. Výsledná barva závisí na délce louhování druhu cibule, z níž slupky pocházejí, jakož i od bylinných příměsí.