Jdi na obsah Jdi na menu
 

 

JABLEČNÝ OCET S VODOU NEJENOM JAKO NÁPOJ

Že je zdravý, to už všichni víme. Bohužel však v kupovaném je bio-jablecny-ocet.jpgčasto přítomno přítomno několik chemických konzervantů, které nám škodí. Jablečný ocet se užívá s vodou ve formě nápoje, dále k inhalacím, ke kloktání, k výplachům, jako zábal, obklad či přísada do koupele.

Léčivé účinky jablečného octa

Léčivé účinky jablečného octa objevil americký domácí lékař D.C.Jarvis. Své poznatky pak využil  a předepisoval směs medu a jablečného octa jako prostředek na dlouhověkost.

Jablečný ocet obsahuje minerální látky a stopové prvky, zejména draslík, který je důležitý pro činnost svaloviny srdce a hospodaření s vodou, příznivě ovlivňuje pokožku a cévy, vápník pro podporu kostí a zubů, beta karoten pro boj s volnými radikály a hořčík podporující látkovou výměnu. Obsahuje vitamíny A, B1, B2, B6, C, E, dále kyselinu octovou a další ovocné kyseliny, aminokyseliny a enzymy. Pektin normalizuje hladinu cholesterolu.

Kyselina octová dodává tomuto prostředku protibakteriální účinek. Škodlivé bakterie tento ocet potlačuje a naopak má příznivý vliv na přirozenou mikroflóru zažívacího traktu. Jablečný ocet, stejně jako citróny, působí na organismus zásaditě a je účinným prostředkem proti překyselení organismu.

Jablečný ocet nalézá své využití jako podpůrný prostředek při velkém množství různých potíží.

Jablečný ocet můžete používat jak pro vnitřní tak i pro vnější péči o tělo - od hubnutípřes unavené nohyroztřepené a slabé vlasy bez lesku, přes fyzické potíže až po dochucování pokrmů. 

Aplikace jablečného octa na kůži i obličej

Jablečný ocet aplikujete na kůži vždy ředěný vodou 

Jablečný ocet dokáže poskytnout stejný účinek jako drahé krémy proti akné. Při výrobě octa vzniká kyselina jablečná, která má silné antibakteriální, antivirové a fungicidní účinky.

Ocet obsahuje kyselinu alfa-hydroxylovou, která zbavuje pokožku odumřelých buněk a tím ji ozdravuje. Pravidelným používáním odstraňuje toxiny z pleti a tím ji čistí a rozjasňuje, zbavuje pokožku mastnoty a vyrovnává její pH. Sníží se tak produkce kožního mazu a pokožka se nevysušuje ani nebude mastná.

Při vnitřním užívání není vhodný pro diabetiky, při pálení žáhy, refluxu a žaludečních vředech.

Na začátku ho nejdříve vyzkoušejte jen na hřbetu ruky a ujistěte se, že ocet dobře snášíte.

Jablečný ocet a pokožka

Odstraňuje různé skvrny (i pigmentové), akné a pupínky. Když si budete obličej omývat jablečným octem každý den, nejen pigmentové skvrny se výrazně zmenší.

Pokapejte octem vatový tampon a přiložte jej přímo na pigmentovou skvrnu a necháte 30 min působit a pak si obličej omyjte vodou. Opakujte 2x denně a po dobu 1,ř až 2 měsíce.

 Bradavice a jablečný ocet

Zároveň působí proti vráskám

Jablečný ocet a ekzémy

1.) Aplikace na kůži:

  • 2 čajové lžičky octa
  • 0,5 až 1 sklenici vody
  • vatové tampony

Smíchejte jablečný ocet s vodou a tamponem dlouhodobě potírejte zasaženou kůži ekzémem. Opakujte, dokud ekzém úplně nevymizí.

2.) Orální užívání 2x až 3x denně.

Několik možností:

a.) K orálnímu užívání vždy ocet ředíte - 1 čajová lžička na sklenici vody.

b.) Smícháte 1 až 2 čajové lžičky jablečného octa s 1 čajovou lžičkou medu a přidáte do sklenice s vodou. Pijete 3x denně​

c.) Smícháte 1 až 2 čajové lžičky octa se 1/4 čajové lžičky jedlé sody bez hliníku (www.fichema.cz) a směs vlijte do sklenice vody. Pro lepší chuť přidejte 1 čajovou lžičku medu, dobře promíchejte a pijte 1x denně až do vymizení ekzému

3.) Koupel - 0,5 sklenice octa, kokosový olej a zvlhčovací krém

Do plné vany nalijete ocet, přidáte kokosový olej a na 15 min se ponoříte do vody. Po koupeli se jemně osušíte a potřete se zvlhčujícím krémem. Opakujte denně až do vyléčení ekzému.

Důležité rady:

  • Těhotné ženy by se měly poradit se svým ošetřujícím lékařem o užívání jablečného octa.
  • Než začnete jablečný ocet užívat, vždy si ověřte, že na něj nejste alergičtí. To lze snadno zjistit - trochou octa potřete kůži a chvíli počkáte zda se objeví reakce.
  • Vždy je nutné jablečný ocet ředit vodou, protože je silný a může způsobit poleptání.
  • Pokožku je třeba udržovat hydratovanou, protože suchá kůže může způsobit zhoršení ekzému.
  • Během užívání jablečného octa používejte přírodní mýdla a parfémy.
  • Během užívání jablečného octa se vyhýbejte mléku, arašídám, rybám, pšenici a ani vejce nejsou vhodná.

VÝROBA    DOMÁCÍHO  JABLEČNÉHO  OCTA

1. varianta:

Jablečný ocet nejsnadněji připravíme z vlastních nasbíraných jablek z naší zahrady, které vylisujeme na mošt a necháme v demižonu zkvasit na jablečné víno. Víno pak necháme zoctovatět.

2. varianta

Umytá jablka bez stopky a okvětí nastrouháme i s jádřincem, dáme do poloviny 3 litrové sklenice nebo kameninové nádoby a zalijeme vodou. Přidáme 100 g cukru na 1 litr vody a kůrku chleba, sklenici pak převážeme plátýnkem, dáme ji na teplé místo a necháme kvasit. Jednou denně promícháme dřevěnou vařečkou a necháme 2 týdny stát.

Až se přestanou tvořit bublinky, kal klesne ke dnu, slijeme ocet do čisté sklenice, kterou opět zavážeme plátýnkem a ocet necháme zesklovatět.

Pak přecedíme přes plátno, vymačkáme a bez míchání necháme stát 6 týdnů. Pak několikrát scedíme - kvašení je ukončeno, až se na povrchu octu netvoří želé-blána, zátka, kterou vytáhneme.

Ocet může zrát i několik měsíců, říká se, že čím déle zraje tím je lepší.

3. varianta

1 kg jablek umyjeme, nastrouháme i se slupkou a jádřincem (nejlépe na plastovém nebo nerezovém struhadle), vložíme do skleněné nebo kameninové nádoby a zalijeme vodou tak, aby sahala pět centimetrů nad jablka (budeme potřebovat přibližně 3 litry vody na 1 kg jablek). Pak převážeme plátýnkem, aby do sklenice proudil vzduch a odcházel kysličník uhličitý, také jako ochranu před nemilými muškami  octomilkami.  Necháme asi 2 týdny na teplém místě.

Dvakrát za den promícháme ocet dřevěnou vařečkou. Po dvou týdnech scedíme, opět uzavřeme nádobu a dalších 21 dní necháme na temném místě, například ve spíži. Potom přecedíme přes plátýnko, nalijeme do lahví, uzavřeme a uchováváme na chladném a temném místě.

Použitá literatura: Milada Jančová-Léčivé účinky jablečného octa

Zdraví z přírody od A do Z : kolektiv autorů