Jdi na obsah Jdi na menu
 

 

Limonády způsobí ročně smrt statisíce lidí

Nová vědeká studie akademiků z americké Tufts University potvrzuje 2 roky starou studii. .

Až 184 tisíc lidí ročně zemře na nemoci způsobené konzumací slazených nápojů.

Slazené nápoje, limonády, džusy, ledové čaje či energetické nápoje, ročně zabijí 184 tisíc obyvatel. Nejvíce úmrtí bylo odhaleno v rozvojových zemích. Nejvíce lidí zabíjí limonády ročně v Mexiku, a to přes 24 tisíc..

Cukr v limonádách způsobuje chronická onemocnění. Největším zabijákem je cukrovka. Té vědci přičítají 133 tisíc úmrtí ročně. Až 45 tisíc lidí ročně zemře na onemocnění srdce a šest a půl tisíce zabije rakovina. Vědci využívali dotazníky zkoumající stravovací návyky obyvatel 51 zemí a údaje o spotřebě cukru ve 187 státech. Studii zveřejnili v časopise americké asociace kardiologů Circulation.

Průměrný Američan denně vypije množství slazených nápojů obsahujících 22 čajových lžiček cukru. Tento cukr nemá žádnou nutriční hodnotu, pouze přispívá k tloustnutí a onemocněním srdce. Ale v posledních letech Američané slazené nápoje stále více omezují, což vědci označili za velmi pozitivní jev. I v Mexiku, kde každý desátý dospělý člověk trpí cukrovkou, se v posledním roce vypilo historicky nejméně slazených nápojů. Vláda totiž na potraviny s vysokým obsahem cukru zavedla speciální daň

Producenti limonád se brání tím, že vědcům se nepodařilo prokázat, že to jsou opravdu limonády, co u sledovaných lidí vyvolalo smrtící onemocnění. Podle akademiků ale pouze výrobci strkají hlavu do písku.

1. místo - Z každého milionu obyvatel Mexika zemře 404 lidí na nemoci způsobené právě konzumací slazených nápojů.

2. místo - Jižní Afrika (153 úmrtí)

3. místo - Maroko (137 úmrtí).

4. místo - USA patří čtvrtá příčka (125 mrtvých).

Česká republika ve výzkumu zahrnuta nebyla, ale například v sousedním Německu zabijí slazené nápoje 49 lidí na každý milion obyvatel. V Polsku pak 35 lidí.

Z rozvinutých zemí, kde jsou nápoje dostupné a pro místní obyvatelstvo relativně levné, si nejlépe vedlo Japonsko. Japonci prostě dávají přednost tradičnímu čaji, takže limonády způsobí přibližně pouze 11 úmrtí. Na konci tabulky skončily nejchudší rozvojové země. Slazené nápoje tam jsou pro místní obyvatelstvo prostě příliš drahé.