Jdi na obsah Jdi na menu
 

MOLEKULÁRNÍ  VODÍK

Molekulární vodík zaujímá v současné době první místo na poli lékařského výzkumu. 

K dispozici je několik způsobů jak molekulární vodík užívat:

 • vdechováním
 • pitím vodíkem sycené vody
 • koupelemi v o vodík obohacené vodě
 • injekcemi či očními kapkami vodíkem nasyceného fyziologického roztoku
 • povzbuzením produkce střevního vodíku bakteriemi
 • a nově i v tabletách nebo v prášku

Vodík nebo voda obohacená o vodík jsou studovány ve výzkumných institucích pro léčbu: 

 • neurodegenerativních onemocnění
 • rakoviny
 • zánětlivých a alergických stavů
 • proti překyselení organismu

Japonskými vědci bylo zjištěno, že molekulární vodík se jeví jako nejúčinnější antioxidant, protože je schopný velmi rychle proniknout všemi biologickými membránami do všech tkání a buněk, včetně tkáně mozkové. Na rozdíl od mnoha jiných antioxidantů je schopen i difuze do všech buněčných struktur.

Molekulární vodík v tabletách a v prášku

Na trhu existuje  patentovaná  formule, která je výjimečná svým jedinečným svým minerálním složením. Jde o biologicky aktivní redoxní směs, která generuje aktivní vodík uvnitř organismu. Je tak vyřešen jeho transport do těla.

Vzhledem k velmi malé velikosti vodíku 0,24 nanometrů (0,24 biliontina metru) se šíří po celém těle v sekundách a proniká do všech tkání, buněk a buněčných složek. Tímto vodík poskytuje rychlou ochranu před poškozením volnými radikály a oxidativním stresem. Díky velikosti molekul, může poskytnout ochranu jak uvnitř, tak i vně buněk. To zahrnuje vnější povrch buněčné membrány, mimobuněčnou tekutinu, plazmu, ostatní vnější povrchy buněk, orgánů a všech tkání, včetně tkáně mozkové, kam proniká přes krevně mozkovou bariéru. Vodík jako jeden z mála antioxidantů je schopen i difuze do cytosolu, k jaderné DNA a mitochondriím v našich buňkách, kde působí protektivně.

Takto uvolněný molekulární vodík udržuje optimální pH krve kolem 7,4. 

Významná role molekulárního vodíku při boji s oxidativním stresem

Molekulární vodík produkuje negativní oxidačně redukční potenciál v těle, díky kterému se zvyšuje schopnost organismu bojovat s volnými radikály a oxidativním stresem. O oxidativním stresu hovoříme v případě, když se kyslíkové a dusíkové volné radikály hromadí v těle a poškozují tak buňky a tkáně. Na druhou stranu je však oxidativní zátěž přítomna i při fyziologickém metabolismu. Intenzita oxidativního stresu se však může zvyšovat na nebezpečnou úroveň, pokud nemá tělo dostatek vlastních obranných mechanismů.

Reaktivní sloučeniny jako je peroxid nebo superoxid kyslíku pokud jsou uvolněné v malé koncentraci, ve správném čase a na správném místě, tak se potom stávají velmi důležitými signálními molekulami. Dochází tak k oxidaci určitých cílových proteinů s thiolovými skupinami např. proteiny buněčných signálních drah. Každou minutu se v těle vytváří větší množství reaktivních kyslíkových a dusíkatých sloučenin, než je ale potřeba pro jiné fyziologické funkce. Navíc k tomu se formují hydroxylové radikály a peroxynitridy a tak vzniká oxidativní stres. Nadměrný oxidativní stres a s ním spojené poškozování tkání může být důvodem stovek závažných onemocnění. Z tohoto důvodu je velmi důležité udržovat kyslíkové sloučeniny v přijatelné koncentraci a regulovat tak citlivou rovnováhu mezi užitečnými koncentracemi signálních molekul a jejich vysokými koncentracemi, které vyvolávají oxidační stres s následnými patologickými stavy.

Molekulární vodík pracuje jako selektivní antioxidant, který zlikviduje pouze nebezpečné radikály v jakékoliv koncentraci, ale ty užitečné zachová. Neutralizuje v poměru jedna ku jedné hydroxylové radikály a peraxynitridy, které jsou zodpovědné za řadu těžkých nemocí jako např. rakovina, Alzheimerova choroba nebo roztroušená skleróza.

V roce 2011 Sanetaka Shirahata, et al., 2011 učinili významný objev a to, že vodíkové molekuly aktivují gen odpovědný za tvorbu antioxidačních enzymů jako je kataláza, glutation peroxydasa a hem oxygenasa-1, které jsou produkovány podle aktuálních potřeb buňky. Tyto enzymy likvidují obrovské množství všech volných radikálů neselektivně. Právě tento proces je považován za nejsilnější ochranu proti oxidativnímu stresu, který má úzkou souvislost s mnoha civilizačními onemocněními.

Molekulární vodík je vědecký zázrak

Vodík může pomoci, jako nový terapeutický nástroj tam, kde moderní medicína neumí dobře pomoci od závažných zdravotních problémů. Jedná se zejména o ta onemocnění, která spadají do klasifikace tzv. chronických.

Podle posledních vědeckých studií může mít molekulární vodík pozitivní vliv na tato onemocnění:

 • Diabetes mellitus II.typu
 • Zánět slinivky břišní, jater, střev i záněty kloubů
 • Autoimunní choroby (alergie, roztroušená skleróza)
 • Metabolický syndrom
 • Obezita
 • Regulace krevního tlaku (hyper i hypotenze), ischemická choroba srdeční, infarkt myokardu
 • Mozkové mrtvice, ateroskleroza, parkinsonova choroba, alzheimerova choroba
 • Nespavost
 • Glaukom
 • Nedoslýchavost
 • Překyselení organismu
 • Posílení imunity
 • Onkologická onemocnění
 • Ochrana ledvin u zánětů
 • Po transplantaci
 • Při chemoterapii.

► Zkušenosti konkrétních lidí:

 • pokles krevního tlaku, snížení koncentrace glukosy v krvi nebo snížení hodnoty cholesterolu a lipidů u osob s metabolickým syndromem
 • osoby trpící bolestivostí kloubů pociťují úlevu
 • u osob trpících bolestmi hlavy došlo k vymizení těchto stavů
 • ženy pocítily snížení nebo vymizení příznaků spojených s premenstruačním syndromem a bolestivou menstruací
 • muži si chválí zvýšení potence
 • snížily se projevy alergie u osob trpících sennou rýmou nebo alergickým zánětem spojivek
 • po chirurgických zákrocích dochází k rychlejšímu hojení ran
 • většina osob si chválí lepší kvalitu spánku, tělesnou a duševní svěžest a méně únavy
 • zlepšení hydratace pokožky a lepší vzhled pleti
 • u lidí s nadváhou dochází k výrazné redukci tělesné hmotnosti, aniž by bylo nutné radikálně měnit složení stravovacích návyků
 • u sportovců rychleji regeneruje svalová tkáň po zátěži, protože molekulární vodík snižuje obsah kyseliny mléčné, která se do svalu vyplavuje při anaerobní zátěži a je příčinou bolestivosti z překyseleného svalstva

Molekulární vodík - Pavel Nosek

777 630 690 - nosek_pavel@volny.cz

► Audiopřednáška MUDr. Hodulíka - počkejte asi 20 vteřin

-----------------------------------------------------------

Moje cesta k pohodovému zdolání 42,195 km

PAVEL  NOSEK

V letech 1994 a 1997 jsem opakovaně absolvoval tři operace páteře. Třetí byla reoperací, protože před druhou jsem se nepostavil na levou špičku, po ní na špičky obě a nohy bez pohmatového citu.

Každodenní domácí cvičení a bazénové plavání cca 1-2x týdně mě vrátilo zpět do hry. Plavání mě chytlo natolik, že i přes varování okolí a rodiny jsem se v letech 2010-2012 přidal k zimním plavcům a postupně okusil podzimní a zimní stojaté i tekoucí přírodní vody v seriálu Českého poháru zimního plavání a vyplaval si nejvyšší otužileckou třídu.

Od roku 2009 jsem se také postupně vracel k přespolnímu běhu v  objemu cca 10-20 km týdně.  Po odchodu od zimních plavců jsem přidal kolo a v roce 2012 jsem absolvoval pár kratších triatlonů a postupně si troufl na pár běžeckých půl-maratonů. Výsledkem delšího běhu však byl často řezavý pocit v hýždích a křeče v lýtkách. Prostě záda mi občas dávala vědět, že je mám. V běhání jsem ale pokračoval a postupně navyšoval dávky na cca 30 km týdně.

Koncem srpna 2014 jsem se po absolvování triatlonu seznámil s „ vodíkem v tabletě“. Po závodu jsem byl jako obvykle fyzicky vyřízený. Regenerační účinek vodíku v tabletě mě však doslova ohromil. Po užití 5 tablet Recovery FX mě během cca 20 min přestaly bolet nohy a tělo vůbec. Další den jsem na kole v pohodě najel  50 km.

Na konci září 2014 jsem si nechal změřit hodnoty BMI, viscerálního tuku,obsahu minerálů a vody v těle a také tzv. metabolický věk. Poměrové hodnoty nebyly dobré. Po poradě s výživovou poradkyní jsem k vodíku 3x1 tbl přidal večer minerály Alkaline Booster 1x2 tbl a vitamíny a enzymy ve formě směsi lyofilizovaných šťáv zelených trav Green Caps 1x2 tbl. Další měření v listopadu 2014 ukázalo hodnotu metabolického věku 45. I další ukazatele se posunuly k poměrově rovnovážným hodnotám. V lednu 2015 jsem přidal na snídani 1 odměrku rostlinného proteinu Shake do vody. Hodnoty měření z dubna 2015 ukazují vyrovnané hodnoty a metabolický věk ukazuje číslo 35.

V říjnu 2014 jsem ke 49.narozeninám obdržel „danajský dárek“ - startovné na Pražský maraton v květnu 2015. Že bych uběhl 42,195 km po kostkách a asfaltu hlavního města jsem jaksi odmítal uvěřit. Tento bláznivý nápad jsem začal objemově plnit od prosince 2014 podle dvaceti-týdenního běžeckého plánu na cílový čas 3:30 hod. V plnění plánu mi po regenerační stránce jednoznačně pomohl vodík v tabletě v dávkování 3x2 tbl. V průběhu přípravy jsem jeho užívání na 14 dní vysadil. Výsledkem byly po 2 dnech bez vodíku pocity olověných nohou, křeče v lýtkách, celková únava a neschopnost pokračovat v přípravě v plánovaném objemu.

Květen 2015 dopadl takto: premiérový závod na 42,195 km v Praze dne 4.5.2015 za 3:34:29 hod, v pomaratonském týdnu osobní rekord na 10 km závodě v Rohatci, v noci z 22.5.na 23.5.2015 bláznivých 38,5 km v lesním terénu při Suicidal Night Trophy s nastoupanými 1183 m v čase 4:27 hod. Na závěr 30.5.2015 28 km kolem Vírské přehrady za 2:12:31 hod. Důležité jsou ale pozitivní pocity ze stavu těla při a po závodech. Organismus s vodíkem regeneruje jednoznačně rychleji.