Jdi na obsah Jdi na menu
 

Proč se již nedělá vyšetření na parazity

Kdysi byla součástí Okresních hygienických stanic i oddělení DDD (deratizace, dezinsekce a dezinfekce) a parazitologie. 

Preventivní kontroly ze stolice se prováděly v jeslích, školkách i základních školách, včetně otiskové metody na přítomnost roupů  a vší (naše generace si jistě pamatuje). V případě pozitivního nálezu byli následně vyšetřeni i rodiče a další členové rodiny.

Zjišťována byla přítomnost především na améby, giardie, roupy a škrkavky 

Parazitární onemocnění se provádělo především ze vzorků stolic a občas se provádělo i vyšetření žluče na přítomnost lamblií. Vzorek se musel odebrat hned po operaci žlučníku a velmi často byla přítomnost lamblií potvrzena.

Chlamydie - lékařem byly odebrané stěry - oční, gynekologické, urologické, pozitivní nálezy byly a jsou stále poměrně časté.

Parazitologické vyšetření absolvovali také pracovníci, kteří se vrátili ze zahraničí a také všichni cizinci, kteří žádali o pracovní místa. U těchto osob byly navíc vyšetřovány krevní vzorky na přítomnost plasmodií (původce malárie) mikroskopickým vyšetřením krevního nátěru. Pozitivní nálezy přítomnosti parazitů byly zjišťovány u většiny vyšetřených cizinců.

Od  1. 1. 2003 došlo zákonem č. 320/2002 Sb., přijatým v souvislosti s reformou veřejné správy (zrušením okresních úřadů)  k odloučení  hygienických laboratoří včetně oddělení parazitologie od Okresních a Krajských hygienických stanic, a ke zřízení Zdravotních ústavů, které poskytují odborné služby (měření, laboratorní analýzy, zdravotní služby apod.).

Preventivní parazitologické depistáže v rozsahu realizovaném do 1. 1. 2003 již nejsou prováděny.

Zpracovaly: tři pracovnice HS, uveřejňujeme s jejich souhlasem

Komentář Ing. Hany Bláhové:

Z uvedených faktů je zřejmé, že parazitologové, zvláště ti, jejichž praxe sahá ještě před rok 2003, a nyní jsou na vedoucích pozicích, nutně musejí vědět, že se pozitivní parazitární nálezy řadu let běžně nacházely. Také musejí vědět, proč už se dnes na parazity nevyšetřuje, tedy to neznamená, že naše populace je najednou mnohem čistší, znamená to jen, že se tyto infekce nesledují.

Kdyby se parazitární infekce zjišťovala v původním rozsahu, mnoho lékařů a vědců by se ocitlo v trapném postavení, protože by jasně vysvitlo, že tu není čím léčit.