Jdi na obsah Jdi na menu
 

Proč se již nedělá vyšetření na parazity

Kdysi se preventivní kontroly ze stolice prováděly v jeslích, školkách i základních školách, včetně zjištění na přítomnost roupů a vší (starší generace si jistě pamatuje). V případě pozitivního nálezu byli vyšetřeni všichni členové rodiny.

Zjišťována byla přítomnost především na améby, giardie, roupy a škrkavky 

Parazitární onemocnění se provádělo především ze vzorků stolic a občas se provádělo i vyšetření žluče na přítomnost lamblií. Vzorek se musel odebrat hned po operaci žlučníku a velmi často byla přítomnost lamblií potvrzena.

Chlamydie - lékařem byly odebrané stěry - oční, gynekologické, urologické, pozitivní nálezy byly a jsou stále poměrně časté.

Parazitologické vyšetření absolvovali také pracovníci, kteří se vrátili ze zahraničí a také všichni cizinci, kteří žádali o pracovní místa. U těchto osob byly navíc vyšetřovány krevní vzorky na přítomnost plasmodií (původce malárie) mikroskopickým vyšetřením krevního nátěru. Pozitivní nálezy přítomnosti parazitů byly zjišťovány u většiny vyšetřených cizinců.

Od 1. 1. 2003 došlo ze zákona k odloučení  hygienických laboratoří včetně oddělení parazitologie od Okresních a Krajských hygienických stanic a ke zřízení Zdravotních ústavů, které poskytují odborné služby (měření, laboratorní analýzy, zdravotní služby apod.).

Preventivní parazitologické depistáže již nejsou prováděny.