Jdi na obsah Jdi na menu
 

RICINOVÝ  OLEJ   A  JEHO  VYUŽITÍ

  • Zábaly při bolestech svalů a kloubů. Aplikace teplého obkladu z ricinového oleje dosáhne uvolnění svalstva a následně ustoupení bolesti. Někdy jsou tyto obklady vhodné při léčbě nádorového onemocnění, při léčbě cyst na vaječnících nebo při bércových vředech
  • Dobře působí při léčbě bradavic
  • Pomáhá urychlovat hojení pooperačních jizev, protože napomáhá přirozené regeneraci pleti a zároveň tlumí bolesti
  • Vnitřní užití ricinového oleje pročišťuje střevní trakt. Působí jako projímadlo při zácpě a žaludečních potížích. Je však silně projímavé, proto ho množí odborníci jako konzumaci vůbec nedoporučují. Pokud se pro jeho pomoc při vyprazdňování přece jen rozhodnete, nezapomínejte užít jen velmi malou dávku užití
  • Malé dávky ricinového oleje napomáhá při detoxikaci organismu a stimuluje činnost lymfatického systému

Na aplikaci zábalů ricinovým olejem potřebujete:

  • Flanel
  • igelit (2 kusy, menší a větší)
  • elektrickou podušku
  • ručník
  • 2 až 3 spínací špendlíky

Připravte si vlněný flanel (bavlněný lze rovněž použít), 3-4 krát ho přeložte, tak aby jeho velikost odpovídala velikosti elektrické dečky. Tento rozměr je vhodný pro aplikaci na oblast břicha; na jiné části používejte velikost odpovídající rozsahu zranění či potíží. Poté ho položte na igelit, nalijte na něj ricinový olej a nechte vsáknout (flanel by měl být dostatečně mokrý, olej by však neměl prosakovat). Flanel přiložte na příslušné místo na těle, na něj dejte igelit, dále elektrickou podušku a nakonec celé zajistěte pomocí ručníků a dvou nebo tří spínacích špendlíků. Pak zapněte elektrickou dečku na takovou teplotu, jakou jste schopni snést. Zábal by měl být použit po dobu jedné až jedné a půl hodiny. Následně by kůže měla být očištěna roztokem jedlé sody (do litru vody přidejte 2 čajové lžičky sody). Po použití flanelový zábal nevyhazujte. Uložte ho do plastikové nádoby pro další použití. Dle potřeby na něj průběžně nalévejte ricinový olej tak, aby byl stále dostatečně nasycený. Krátkodobě lze zábaly aplikovat po dobu jednoho až sedmi dní. Pří dlouhodobém užívání se zábal doporučuje 3 dny v týdnu a tento cyklus se opakuje.

Bércové vředy a jiné otevřené rány:

Na ránu je možné lít koloidní stříbro, desinfikovat jí opatrně od krajů, například vatičkou namočenou v peroxidu vodíku nebo také vatičkou napuštěnou naším roztokem. Převazy jen volně, musí dýchat. Kolem dokola rány a mírně přes okraje rány umístit obklady napuštěné ricínovým olejem a převázat gázou.

RICINOVÝ  OLEJ

A  JEHO  VYUŽITÍ  V  KOSMETICE

Ricinový olej hydratuje suchou pokožku. Protože je ricinovy-olej-1.jpghustší, dobře se nanáší v okolí očí, kde regeneruje pokožku a zabraňuje tvorbě vrásek. Aby se snadněji nanášel na tělo, je vhodné ho ředit řidším olejem, např. hroznovým. Nevstřebává se do pokožky tak rychle, ale zanechává ji krásně hebkou. 

Ricinový olej má také výborné účinky při péči o vlasy, protože regeneruje i hydratuje pokožku hlavy a zbavuje ji lupů i vypadávání vlasů. Vlasy se stanou pevnější a lesklejší. Dokonce už ve starověkém Egyptě se používal jako prevence proti vypadávání vlasů.

Jak podpořit růst a hustotu vlasů?

Ozdravný zábal - do vlhkých vlasů a ke kořínkům naneste ricinový olej, vlasy zabalte do igelitu a na závěr přikryjte ručníkem. Po půl hodině vlasy pořádně umyjte a ihned uvidíte, že vaše vlasy budou lesklejší a zdravější.

​​Další využití 

Obočí a řasy - obnovujícím účinkem působí i na obočí a řasy, namáhané používáním řasenky. Pokud jste přehnala úpravu obočí nebo ho máte trvale řidší, právě tento olej bude vaší záchranou. 

Aplikujte pár kapek ricinového oleje na vatovou tyčinku a opatrně si jí přetřete kořínky řas. Viditelné účinky této kúry spatříte již po několika dnech.

Vrásky pár kapek ricinového oleje vám pomůže i v boji s mimickými vrásky. Při jeho aplikaci do okolí očí však buďte opatrní a dbejte na to, aby se vám nedostal do očí. V opačném případě se můžete „těšit“ na nepříjemné slzení po několik dalších hodin.

Rty pár kapek ricinového oleje nahradí balzám na rty. Jeho hydratační a regenerační schopnosti tak ocení i vaše rty.

Nehty ricinový olej vám pomůže i s lámavými nehty. Před spaním si okolí nehtů natřete ricinovým olejem a nasaďte si alespoň na půl hodinu bavlněné rukavice. Poté, co tento postup zopakujete několik dní po sobě, se můžete těšit na pevnější a zdravější nehty.

Opalování ricinový olej zklidňuje podrážděnou pokožku a je neocenitelným pomocníkem vždy, když to přeženete s opalováním.

Strie ricinový olej zatočí s nehezkými striemi, které trápí těhotné ženy. Masírujte pokožku ricinovým olejem alespoň dvakrát denně.

ricinovy-olej-2.jpg

Výroba ricinového oleje

Ricinový olej se získává ze semen skočce obecného, obecně nazývaného jako ricin nebo ricinovník. Tato semena jsou zdrojem známého, prudce nebezpečného jedu ricin. Ricinový olej však toxický není, prochází několikanásobnou filtrací a tepelnými úpravami a nachází široké uplatnění v praxi. Jde především o kosmetický a farmaceutický průmysl, potravinářství, užívá se však také pro výrobu motorových maziv, hydraulických kapalin nebo inkoustů a natěračských hmot.

V praktickém využití se uplatňuje především vysoká viskozita oleje a jeho silné promašťující schopnosti, proto je vhodný k ošetření suché pleti. Obsahuje totiž unikátní kyselinu ricinolejovou, která v pokožce váže vlhkost a zabraňuje jejímu vysoušení.