Jdi na obsah Jdi na menu
 

29. 6. 2013

  VLIV  MOBILNÍHO  TELEFONU  NA  KREVNÍ  BUŇKY

Výzkum se uskutečnil na klinice Heilpraktikerin Tomson Kornelia v Celle (SRN).

MIKROSKOPIE V TEMNÉM POLI - Dunkelfeldmikroskopie

Mikroskopie v temném poli je metoda používaná k pozorování drobných objektů a jejich povrchových struktur. V lékařství se uplatňuje mj. při analýze krevních buněk. Mikroskopické vyšetření se provádí ze vzorku odebrané kapky krve. Její podstata spočívá v tom, že do roviny objektu vstupují z kondenzoru pouze okrajové, velmi šikmé světelné paprsky, zatímco středové paprsky jsou pohlceny a při zobrazení se neuplatní. Objekt je tedy osvětlen jen ze stran, paprsky se od něj odrážejí a lámou. Do objektivu vstupují jen paprsky odražené od povrchu objektu a ten proto září v temném poli.
Tato medicínská metoda byla použita při měření vlivu expozice mobilního telefonu na krevní buňky lidského organismu - erythrocyty (červené krvinky).

TELEFONUJÍCÍ OSOBA "A"

mikroskop-1.jpgPřed telefonováním
Bílé kruhy na obrázku jsou červené krvinky plovoucí v krevní plazmě a díky elektrickému náboji a polarizaci se od sebe odrážejí.

 

 

 

mikroskop-2.jpgTěsně po telefonování
Pokusná osoba A telefonuje s běžným mobilním telefonem. Vyzařovaný výkon je asi 25% zákonem stanovené mezní hodnoty. Přesto dochází v lidském biosystému ke značným změnám. 90 vteřin po ukončení hovoru jsou krevní částice depolarizovány a drží se jedna druhé. Znamená to poruchu průtoku a nedostatečný přenos kyslíku, který se na erythrocyty nedostatečně váže. Protože mozek sám spotřebuje 20% přenášeného kyslíku, může dojít k poruše koncentrace a výpadku krátkodobé paměti.

mikroskop-3.jpg20 minut po telefonování

 

 

 

 

 

 

mikjroskop-4.jpg 40 minut po telefonování
Pokusná osoba A je po telefonování uzavřena v prostoru odstíněném od krátkých vln. Ještě 20 minut po telefonování jsou erythrocyty v shlucích. Poprvé po 40 minutách jsou jednotlivé erythrocyty opět od sebe odděleny a stav je normalizován.

 

TESTUJÍCÍ OSOBA "B" STOJÍCÍ 1,7 METRU OD TELEFONUJÍCÍ OSOBY 
mikroskop-5.jpgPo telefonování
Pokusná osoba B sama netelefonuje, ale stojí od osoby A v odstupu 1,7 m. Také u osoby B dochází k depolarizaci krevních částic a po 20 minutách je ve stejném stavu jako osoba A.
 

 

 

mikroskop-6.jpg20 minut po telefonování

 

 

 

 

 

 

Zdroj: www.milanhein.cz/odkazy_erytrocyty.php