Jdi na obsah Jdi na menu
 

Děti + zima a nejčastější nemoci (platí mnohdy i pro dospělce)

Co radí MUDr. Lukeš

Časté změny počasí a přechody ze zimy do tepla. V této době se daří bacilům. Většinou se jedná o záněty nosohltanu. Projevují se kašlem, rýmou, škrábáním v krku. Nebývají teploty. Na léčbu stačí léky na odhlenění (Ambrobene, Hedelix, Bromhexin, Pneumolysin) a kapky do nosu (Vincentky, Nasivin, výborná je mořská voda). Nejčastější příčinou jsou viry. K těmto nemocem ale přispíváme i stravou. Problém je v kyselinách, které strava stále více obsahuje a které naleptávají sliznici a způsobují záněty. Nejhorší jsou tvrdé bonbony ( lízátka, bonpary atd), ovocné nápoje a jižní ovoce - především citrusové plody kiwi. Jižní ovoce se v zimních měsících dováží z jižní Ameriky zelené - dozrává v ochranné atmosféře, což není přirozený postup. Rodiče si myslí, jak dělají dětem dobře, že jim dodají vitamíny, ale spíše je poškozují. Přes zimu bychom měli jíst jen to, co tu uzrálo a dá se přes zimu uchovat.

Co je třeba dětem dodat je vápník! Doporučuji pevnou nebo práškovou formu. Rozpustné kalcium není vhodné pro obsah látek, protože šumění způsobují opět kyseliny, které odvápňují. Rozpustné kalcium nemá tedy větší efekt. Jsou vhodné chladné nápoje, protože bacily se v chladu nemnoží. Poměrně časté jsou záněty průdušek (opět virového původu) - často bez teplot. Dominuje kašel, prodloužený výdech, při vážnějším průběhu dušnost. Přispívá k tomu topná sezóna - vysoké teploty a suchý vzduch. Vhodné je hodně větrat, teploty v místnosti udržovat do 21 st. C. Měli bychom spát při otevřeném okně. Pokud dítě nemá teplotu doporučuji procházky na čerstvém vzduchu.

Poměrně zřídka se setkáváme se zápalem plic. Příznaky: kašel, teplota, dušnost, únava.

S angínou se v zimě většinou nesetkáme.

Chřipka - teplota i přes 39 st.C, bolesti kloubů a svalů, bolest hlavy. Teplota většinou dobře reaguje na Paralen nebo Ibuprofen. Při vysokých teplotách je vhodné střídat Paralen s Ibuprofenem po 4 hodinách. Výborné jsou tzv. švédské zábaly: napustíte vanu vodou, která má stejnou teplotu jako dítě, do této vody dítě na chvíli namočíte, pak ho posadíte na okraj vany s nohama ve vodě a necháte ho oschnout. Tento postup je dobré opakovat. Pokud po poklesu teplot má dítě zájem si hrát a ožije, pak se většinou nejedná o nic vážného. Když vám dítě leží při zvýšených teplotách, pak vyhledejte lékaře.

Když jste nemocní, můžete si za to většinou sami. Jednoduše řečeno – jak se k tělu chováme, tak nám postupem času nakope. Musíme se snažit, abychom byli zdraví – dávat si pozor na stravu, sportovat, málo topit, vlhčit vzduch a žít na čerstvém vzduchu – doma spíme zásadně při otevřeném okně, protože v mrazu vám z venku žádný bacil nepřiletí .