Repelent na kůži
|

Jak si vyrobit repelent?

Léto se nese každým rokem ve znamení procházek do lesa. Sbíráme houby nebo jen chodíváme s dětmi sledovat okolní zvířata, která se volně pasou někde v dáli. Často jim necháváme kousek jablka nebo jinou dobrotu v korýtku. Zatím se takto strávené odpoledne jeví jako naprosto idylické, viďte? Ovšem do té doby, dokud se k nám nezačnou dobývat klíšťata a jiný podobný hmyz. V takovém okamžiku bereme často nohy na ramena a on by stačil jen obyčejný repelent, který si snadno vyrobíme doma. Jak na to?

Domácí repelent
Zdroj: pexels.com

Repelent nejen z drogerií

Domácí repelenty se zatím netěší velké oblibě, což je škoda. Raději si v případě, kdy se chceme chránit před okupujícím hmyzem kupujeme účinný ochranný přípravek v drogeriích, kde za něj nezaplatíme zrovna málo. Ale stejně jako cena nás často nezajímá ani jeho složení. 

Běžné repelenty, které jsou klasicky k dostání v drogeriích, neobsahují nic jiného než chemikálie. Některé složky se na etiketě nachází, jiné však na obalu uvedené nejsou Například látka zvaná DEET je zemědělským pesticidem, který je mírně toxický pro ptáky i ryby. Pokud ji nastříkáte přímo na kůži, může se dokonce vyskytnout mírná vyrážka. Vedle této složky se v repelentu často nachází i cyfluthrin (opět toxická pro ryby) nebo permethrin, což je látka toxická i pro včely, kočky nebo bezobratlé živočichy. 

Vyrobte si vlastní repelent a potěšte své zdraví

Z popisu jednotlivých látek, které jsou běžnou součástí klasických repelentů lze říct, že tyto na první pohled ochranné prostředky zrovna neprospívají našemu zdraví či pokožce jako takové. Daleko lépe uděláte, pakliže věnujete svůj čas k tomu, abyste si vyrobili repelent vlastní. Inspiraci vám podává sama příroda, která ukazuje, jaká aromata klíšťatům nebo komárům zrovna nevoní. 

Vsaďte na sílu hřebíčku

Jednou ze silných aromat, jež hmyz odpuzuje je ta z hřebíčku. Proto při výrobě repelentu vsaďte na toto koření. 

Co budete k výrobě repelentu potřebovat?

  • 100 ml lékárenského lihu
  • 20 g nadrceného hřebíčku
  • 10 kapek éterického hřebíčkového oleje

Jak postupovat?

Ze všeho nejdříve nasypeme hřebíček do lahvičky s alkoholem. Aby bylo aroma a následný účinek ještě silnější, přidáme také kapky éterického oleje. Pořádně protřepeme a louhujeme alespoň tři po sobě jdoucí dny. V okamžiku, kdy podomácku připravený repelent získá tmavě hnědou barvu, nalijeme do lahvičky s rozprašovačem a aplikujeme na oblečení od kolen dolů. 

Tento domácí repelent se nedoporučuje aplikovat na světlé oblečení. Koření má tendenci mírně barvit. 

Nejen hřebíček odpuzuje hmyz

Při přípravě domácího repelentu můžete použít i zcela jiné ingredience. Hřebíček není jediný, který má tendenci odpuzovat otravný hmyz. Umí to také levandule, máta nebo citronová tráva. 

Rate this post

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *