Ocet A Citrony
|

Babské rady pro efektivní a ekologický úklid

Léto je za námi a přichází čas na pořádný úklid celého domu či bytu. Než však vytáhnete nejrůznější čistící přípravky a další agresivní chemikálie, které sice špínu dokonale odstraní, ale také zatíží naše životní prostředí, vyzkoušejte babské rady na efektivní, a především ekologický úklid!

Zázrak jménem jedlá soda

Používali jste až dosud jedlou sodu pouze při pečení? Ačkoliv je pravda, že poslouží jako efektivní náhrada pečícího prášku, využití nabídne především při úklidu celého domu. Nejen, že výborně pohlcuje pachy, ale navíc dokáže odstranit špínu či pomoci při praní prádla. Než však vyrazíte pro jedlou sodu do supermarketu, je třeba dodat, že při úklidu jí budete potřebovat o poznání větší množství než při pečení. Využijte tak například 4home slevy – v online obchodu s (nejen) domácími potřebami je momentálně k dostání výhodné pětikilové balení jedlé sody, které vám na úklid vydrží opravdu dlouho.

A jak to funguje? Stačí smíchat jeden díl jedlé sody s jedním dílem vody. Výslednou pastu lze použít na odstranění připálenin i mastnotu. Díky tomu, že se soda v tomto poměru s vodou úplně nerozpustí, v pastě zůstávají malé abrazivní částečky, které si poradí i se zaschlou, odolnou špínou. 

V suchém stavu ji naopak můžete použít na odstranění pachu z koberce – stačí koberec zasypat štědrou vrstvou sody, nechat přes noc působit a ráno koberec vyluxovat či pečlivě vyklepat. Podobně poslouží soda v nevábně páchnoucí lednici; jednoduše dovnitř umístěte mističku s jedlou sodou. 

Vsaďte na citrón či ocet

Pokud chcete čistící účinek jedlé sody zesílit, vzpomeňte si na školní hodiny chemie a přidejte k sodě kyselou látku, ať už citron či ocet. Tato směs si dokáže poradit i s vodním kamenem na toaletě či umyvadle. 

Ocet však najde při úklidu využití i samotný. Pokud vás nebaví neustálé vrstvy prachu, který div nestačíte otírat, jednoduše příště otřete nábytek utěrkou namočenou v octu, případně směsí octa a vody naplňte rozprašovač. Ocet s vodou se rovněž osvědčí při mytí oken či leštění zrcadla, případně k odstranění nečistot a prachu z čalouněného nábytku. 

Dopřejte si šálek čaje

Ať už nedáte hezky po anglicky dopustit na šálek čaje s mlékem, či patříte spíše mezi milovníky kávy, černý čaj najde využití i při ekologickém úklidu. Stačí uvařit silný černý čaj, přidat citronovou šťávu a deset litrů vody. Následně směsí umyjte okna a další lesklé povrchy. Čaj s citronem nejen krásně provoní celý dům či byt, ale navíc zabrání dalšímu usazování prachu. 

Caj
Zdroj: Unsplash.com / an_vision

Pereme ořechy

Ne, nebojte, nemusíte do pračky házet vlašské ořechy (jejichž slupky by prádlo naopak nepěkně nabarvily). Mluvíme o tzv. mýdlových ořeších z mýdlovníku, který roste v daleké Indii, a jehož plody jsou zde odpradávna používány právě k praní prádla. 

Tento přírodní prací prostředek je skvělou náhradou běžných pracích přípravků, které zbytečně zatěžují životní prostředí a znečišťují svých chemickým složením vodu. Využít však můžete mýdlové ořechy také při praní nádobí či třeba leštění šperků. V Indii se dokonce používají i k mytí vlasů a celého těla, což je asi jasnou nápovědou o jejich zdravotní nezávadnosti a nulovém negativním vlivu na životní prostředí. 

Jak na domácí dezinfekci?

Náš poslední tip vám přijde vhod v případě, že se chcete pustit do opravdu pečlivého úklidu – včetně dezinfekce. Přírodní domácí dezinfekci snadno připravíte povařením směsi tymián, citronu a tea tree oleje, který má navíc antibakteriální účinky. Pro zvýšení dezinfekčního účinku můžete do směsi přidat alkohol. Vhodný je jak isopropylalkohol (třecí alkohol), tak ethanol. Pach alkoholu zamaskuje voňavý éterický olej.

5/5 - (2 votes)

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *