Saunaproject.cz
|

Víte jak vybrat finskou saunu?

Jste milovníkem saunování a rádi byste si pořídili vlastní saunu do svého domova? Poradíme Vám, jakým způsobem vybrat sauna právě pro Vaše potřeby. Léto končí a s tím přichází různé nemoci a nachlazení. Je zapotřebí začít s otužováním a přípravou organismu na možné nežádoucí vlivy okolního prostředí.

Finská sauna jako nejlepší způsob saunování

Jak je známo, saunování má blahodárné účinky na náš organismus. Pravidelné využívání finské sauny je relaxací nejen pro tělo, ale i mysl. Proces saunování má pozitivní efekt na kardiovaskulární systém, záda, klouby i končetiny. Pobyt v teplém prostředí přináší i regeneraci pro kůži.

Co vše musíte vědět před pořízením sauny

 • Před zakoupením sauny je nezbytné zvážit její umístění ve Vaší domácnosti a vybrat vhodnou velikost. Finská sauna na míru lze instalovat do libovolného interiéru, ale i exteriéru. Velikost sauny vybírejte dle počtu lidí, kteří ji budou společně využívat.
 • Kabiny saun se vyrábí ze dřeva nejvyšší kvality. K výrobě jsou používány nejčastěji severské smrky, které jsou odolné proti vlhkosti a snadno zvládají změny teplot. Světlý odstín severského smrku je luxusní na pohled s hustou texturou vláken. Vhodným typem dřeva pro výrobu finské sauny je také červený cedr nebo kanadský jedlovec. 
 • U finské sauny lze zvolit ze dvou možností topidel. Snadnější na provoz jsou elektrická kamna, zatímco topení dřevem přináší větší požitek ze saunování.
 • Další na řadu přichází výběr saunové lavice. K výrobě se používá dřevo z lípy nebo osiky, které je příjemné na dotek s minimální tepelnou vodivostí. Díky této vlastnosti nebude saunová lavice rozpálená ani při vyšších teplotách.
 • V oblasti výbavy a příslušenství se může uživatel finské sauny doslova vyřádit. Na trhu neširoká škála doplňků, které lze postupně dokupovat. Například ovládací panel, kterým lze regulovat aktuální teplotu, čas i vlhkost, a je možné ho používat zevnitř nebo zvenku sauny. Osvětlení přináší komfortnější užívání sauny. Ionizátor zajišťuje čerstvý a zdravý vzduch v sauně, plní funkci likvidace nebezpečných bakterií. Při výběrů doplňků si můžete opravdu vyhrát. Saunové kameny, vonné esence, opěrky, věšáky či police. To vše přináší svět saunování, tedy svět relaxace a zdraví.

Dva způsoby finského saunování

Saunování ve finské sauně může probíhat dvěma způsoby. Jelikož je finská sauna vytápěna za pomoci lávových kamenů, můžeme jako první způsob uvést suchý provoz. Druhým způsob zahrnuje polévání lávových kamenů vodou, čímž vzniká odpařování vody a dochází ke zvlhčování vzduchu. Pobyt v sauně s vlhkým vzduchem je příjemnější a zdraví prospěšný.

Postup finského saunování

 • Před samotným vstupem do sauny se nejprve osprchujte a osušte.
 • Během saunování se otírejte bavlněným ručníkem. S potem odchází z těla nečistoty.
 • Pobyt ve finské sauně přizpůsobte svým možnostem. Maximálně však 10-15 minut. 
 • Mezi pobyty v sauně přichází přestávky na zchlazení. Procesy lze po sobě opakovat.
 • Po ukončení saunování relaxujte a nezapomeňte se osprchovat vlažnou vodou.
 • Závěrem je nutno připomenout, že před a po skončení procesu saunování je nezbytné doplňování tekutin. Ideálním nápojem jsou bylinkové čaje nebo neslazené minerálky.
5/5 - (1 vote)

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *