Menstruacni Kalisek
|

Co je menstruační kalíšek a jak vybrat ten pravý?

Dávno je pryč doba, kdy měly ženy na výběr pouze z vložek či tampónů. Dnes je k dispozici opravdu nepřeberné množství menstruačních pomůcek, a to od látkových vložek po menstruační kalhotky. Mezi ty nejoblíbenější však patří zejména menstruační kalíšek. V dnešním článku si proto tohoto praktického pomocníka nejen představíme, ale také vám poradíme, jak vybrat ten nejvhodnější.

Výhody menstruačního kalíšku

Výhod má menstruační kalíšek skutečně mnoho. Mezi ty nejzásadnější patří především to, že se jedná o skutečně ekologickou variantu. Přestože je vyroben z lékařského silikonu, který rozhodně nemůžeme počítat mezi ekologické materiály, vydrží nám několik let. Pokud jste až dosud používala jednorázové vložky či tampóny, asi sama víte, jak obrovské množství odpadu během života vyprodukujeme. Ačkoliv se jedná o něco dražší investici (kalíšek zakoupíme od 400 do 1000 Kč), z dlouhodobého hlediska se vyplatí i finančně.

Další neméně důležitou výhodou je také jeho zdravotní nezávadnost. Nejen, že snižuje riziko vzniku nebezpečného syndromu toxického šoku, ale díky hladkému povrchu pomáhá bránit zachycování bakterií. Na rozdíl od savého povrchu tampónu navíc nevysušuje sliznici, což často vede ke vzniku mykóz a zánětů.

Pokud bychom se podívaly na konkrétní zkušenosti žen, pochvalují si zejména použití kalíšku při sportu, zejména plavání, kdy nabízí mnohem praktičtější alternativu tampónů.

Nevýhody menstruačního kalíšku

Jako všechny menstruační pomůcky má však kalíšek i své nevýhody. Mezi ty hlavní patří zejména jeho zavádění a vyjímání, které může zpočátku působit potíže. Mimo jiné je třeba počítat s tím, že občas ho musíme vyměnit i mimo pohodlí domova, což obnáší nutnost ho vypláchnout například na veřejných toaletách. Tento problém se dá naštěstí vyřešit vlhčenými intimními ubrousky či lahví čisté vody. Na pozoru by se měly mít zejména ženy s nitroděložním tělískem, které může podtlak kalíšku trochu „povytáhnout“.

Jak Vybrat Menstruacni Kalisek
Zdroj: Pexels.com

Jak vybrat ten správný menstruační kalíšek?

Při výběru menstruačního kalíšku bychom měli dbát především na vhodnou velikost. Zpravidla jsou k dostání dvě velikosti, velká a malá, případně označené jako S a M. Menší velikost je vhodná pro ženy s posíleným pánevním dnem, mladé dívky a především ty, které ještě nerodily. Velikost M ocení jak ženy po porodu, tak ženy s oslabeným pánevním dnem či velice silnou menstruací. V tomto případě však doporučujeme kalíšek kombinovat s další menstruační pomůckou pro případ protečení.

Dalším, o něco méně důležitým kritériem je barva. Zatímco před pár lety byl výběr poměrně malý, dnes jsou k dostání kalíšky všech možných odstínů. Pokud vám vadí manipulace s krví, oceníte zejména kalíšky tmavých barev, na kterých není tolik vidět.

Rate this post

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *