Jak Recyklovat Led Zarovky
|

Jak recyklovat LED žárovky?

Přestože mezi jednu z hlavních výhod LED žárovek patří jejich opravdu dlouhá životnost, stejně jako všechny ostatní žárovky nevydrží sloužit věčně. Ať už tedy LED žárovky ve vaší domácnosti dosloužily vlivem věku, nebo nehody, je třeba je zrecyklovat. Ano, čtete správně – LED žárovky (a s nimi i několik dalších typů žárovek, na které se zaměříme dále v článku) máme ze zákona povinnost vytřídit a odevzdat k recyklaci. A jak na to? Na to se podíváme v následujících řádcích.

Proč recyklovat LED žárovky?

Přestože jste možná zvyklí házet rozbitou či prasklou žárovku do koše, u LEDek je třeba vyrazit na sběrné místo. Důvodem je jednoduše fakt, že LED žárovky obsahují malé elektronické součásti, které mohou být v běžném odpadu nejen nebezpečné, ale navíc mohou po správné recyklaci posloužit k výrobě další elektroniky. 

Kam s LED žárovkami?

A kde bychom tedy měli LEDky odevzdat k recyklaci? Rozhodně je nevhazujte do směsného odpadu ani do kontejneru na sklo – patří na odběrné místo, a to buď v obchodě s elektrem, kde můžete rovnou zakoupit LED žárovky nové, případně také na speciálně zřízené sběrné místo. Jelikož se jedná o povinnost danou zákonem, při odevzdání nic neplatíte. Vše kolem zpětného odběru zajišťuje systém EKOLAMP, který je nejen provozovatelem řady sběrných míst, ale také plně hradí následnou přepravu vyřazených LEDek a jejich recyklaci.

Recyklace Led Zarovek
Zdroj: Pixabay.com

A co zářivky?

Dalším úsporným svítidlem, které rozhodně nepatří do směsného odpadu, jsou zářivky. V tomto případě je důvodem především malý obsah rtuti, která je i v malé míře toxická. Když však podobně jako LEDky zářivku odevzdáme na sběrném místě, rtuť je spolu kovem, plastem či sklem dále zrecyklována a použita na výrobu například dalších žárovek. Opět platí, že odevzdání je zdarma. Podobné pravidla platí i v případě lineárních a kompaktních zářivek, které rovněž obsahují malé množství rtuti.

Pozor při rozbití

Na pozoru je třeba se mít v případě, že zářivka nedosloužila, ale rozbila se. Při úklidu bychom měli se střepy zacházet v ochranných rukavicích – vyhneme se tak přímému kontaktu nebezpečné rtuti s pokožkou. Vzhledem k obsažené rtuti je vhodné místnost následně dobře vyvětrat. Co se týká vzniklého odpadu, ten bychom měli hermeticky zabalit a odnést na zmiňované sběrné místo.

Klasické a halogenové žárovky

Poslední kategorií jsou halogenové a klasické žárovky, na které však kvůli regulacím narazíme už jen výjimečně. Pokud přece jen máte klasickou žárovku a přemýšlíte, kam ji vlastně odevzdat, máme pro vás dobrou zprávu – obyčejné žárovky, podobně jako ty halogenové či reflektorové, patří jednoduše do směsného odpadu. Opět je však vhodné střepy zabalit, abyste při vynášení koše nepřišli k úrazu. 

Rate this post

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *