bulletproof káva

Víte, co je to neprůstřelná „bulletproof“ káva?

Možná už jste o ní někdy slyšeli – „bulletproof“, čili neprůstřelná káva, hit mezi zastánci keto diety a nízkosacharidové stravy. Z názvu to možná úplně nevyplývá, ale jedná o speciální nápoj ze směsi kávy, másla a MCT oleje. Na první pohled byste si jí díky její krémové pěně mohli splést s obyčejným latté, na rozdíl od něj má však mnoho blahodárných účinků na zdraví

Jak neprůstřelná káva vznikla?

Pokud vám připadá kombinace kávy a másla nanejvýše podivná, nejspíš vás bude zajímat, jak neprůstřelná káva vznikla. Jejím průkopníkem je americký biohacker Dave Apsrey, který ji před téměř deseti lety vymyslel a zpopularizoval ve své knize Bulletproof Diet.

Zdravotní výhody neprůstřelné kávy

Jelikož samotná káva má řadu příznivých účinků na lidské zdraví, mezi které patří například snížení rizika srdečních onemocnění či rakoviny, tyto účinky má samozřejmě i bulletproof káva. Její hlavní přínos pro zdraví však spočívá především v obsahu MCT oleje.

šálek kávy bulletproof

Právě obsah MCT oleje, který má na rozdíl od ostatních tuků krátký řetězec, je udáván jako hlavní důvod, proč je tato káva tak výjimečná. Nejen, že poskytuje tělu rychlý zdroj energie, aniž by zatěžoval trávicí systém, ale také urychluje spalování tuků skrze tvorbu ketonů. Dodá vám tedy energii na celý den bez toho, že byste se cítili po jídle těžce. Vhodná je také pro ty, kteří se stravují v rámci tzv. keto diety, tedy stravy s nízkým obsahem sacharidů a vysokým obsahem tuků. Ta může mít příznivý vliv zejména na osoby se sklony k diabetes 2. typu. 

Co potřebujeme k přípravě neprůstřelné kávy?

Jak již bylo řečeno, k přípravě bulletproof kávy potřebuje kvalitní kávu, máslo a MCT olej. Zatímco kávu zvolte dle vlastního uvážení a chuti, u másla i MCT oleje bychom měli být trochu vybíravější. Přestože se MCT olej často vyrábí z kokosového oleje, nezkoušejte ho kokosovým olejem úplně nahradit. Nejen, že nemá stejné příznivé účinky na váš organismus, ale také v kávě nechutná příliš dobře.

Co se týče másla, to můžeme nahradit například ghí, tedy přepuštěným máslem, které neobsahuje mléčné bílkoviny. Dopřát si ho tedy můžete i v případě, že trpíte intolerancí kaseinu či laktózy.

Jak připravit neprůstřelnou kávu?

Na závěr si ve stručnosti řekneme, jak vlastně tento zdraví prospěšný nápoj připravit. Základem je příprava kávy bez lógru, ideálně ve french pressu z čerstvě namletých zrn. Poté přidáme jednu polévkovou lžíci MCT oleje a jednu až dvě lžičky ghí nebo másla. Na závěr celou směs promícháme v mixéru po dobu dvaceti a až třiceti sekund. Jakmile je směs krásně krémová a pěnivá, přelijeme do hrnečku a ještě teplou podáváme. Skvěle se hodí například v případě, že hledáte způsob, jak nahradit snídani tak, abyste i dopoledne měli dostatek energie.

5/5 - (1 vote)

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *