ekologická vánoční výzdoba
| |

Vánoce v udržitelném kabátku: Malými krůčky k lepšímu životnímu prostředí

Vánoce jsou svátky klidu a míru. Zároveň představují skvělou příležitost, jak jít ještě více naproti směrem k ekologii a udržitelnosti. Existuje bezpočet variant, pomocí kterých Vánoce oblékneme do udržitelnějšího kabátku. Čím začneme?

Dekorace, na kterých se kreativně vyřádíte

Pokud si nechcete kupovat nové a nové věci, co se týče vánočních dekorací, není to potřeba. Jednotlivé ozdoby i doplňky si totiž s přehledem můžete vyrobit sami doma. Stačí pořídit nebo si obstarat základní pomůcky, případně použít ty z loňských let. Díky kreativní činnosti si také odpočinete a vypnete myšlenky na lavinu starostí, které by vás jinak v předvánočním čase sužovaly. 

Vytvořit doma můžete:

  • adventní věnec
  • závěsný věnec na dveře 
  • osobitý adventní kalendář
  • ozdoby na stromeček

Pokud na vlastní výrobu nemáte čas, pořiďte si vánoční dekorace z udržitelných materiálů. Jsou také skvělým krokem k udržitelnějšímu bydlení a navíc díky přírodním materiálům v interiéru vypadají skvěle.

Zvažte živý vánoční stromeček. V květináči 

Trendem posledních let se staly živé stromečky –⁠ a to ty v květináčích! Jsou skvělou alternativou umělých i řezaných vánočních stromečků. Jejich velkou výhodou je, že je po skončení svátků nemusíte vyhazovat. Poslouží vám třeba na zahradě anebo jako stromeček další rok. 

Vyvarujte se škodlivým svíčkám

Udržitelnost spočívá i ve volbě kvalitních a přírodu nezatěžujících produktů. To se úplně nedá říct o levných parafínových svíčkách, které sice pořídíte za pár korun, do ovzduší navíc mohou vypouštět škodlivé látky. Chcete-li provonět domov kvalitními svíčkami, volte ty z přírodních vosků anebo ze 100% parafínu s přírodními esenciálními oleji. 

Kupujte jen to, co skutečně potřebujete 

Darujte věci, které najdou své využití. Jasně, občas se může stát, že se s dárkem netrefíte. Proto se vyvarujte toho, u čeho si nejste stoprocentně jistí, že daného člověka potěší. Vděčnou možností jsou jedlé dárky, které můžete vyrobit i sami doma. 

Skvělou alternativou je také ekologické balení dárků: Buď do recyklovaných papírů slepených papírovou lepicí páskou, nebo tzv. japonskou technikou Furoshiki, která spočítá v tom, že dárky elegantně zabalíte do kusu látky, kterou pak můžete opětovně využít.

5/5 - (1 vote)

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *