Prestat Kourit

Co se stane, když přestanete kouřit?

Novoroční předsevzetí se mohou lišit člověk od člověka. Zatímco někdo chce zhubnout, jiný se snaží přestat kouřit. V obou případech mluvíme o cílech dlouhodobých, které se nesplní ze dne na den. Ovšem výsledky, respektive efekt, který bude snahu doprovázet, nás může v touze po dosažení vytyčeného jenom utvrdit. Například v případě kouření – tělo se začne měnit a život s ním, pokud cigaretu raději odložíme stranou. Jaké konkrétní změny můžeme očekávat?

Změny se projevují už první den

Mnozí lidé, které lze označit za vášnivé kuřáky, se domnívají, že odvykání od kouření nemá smysl, že se změny projeví až za mnoho let. Této domněnce však oponují prakticky všichni lékaři, kteří vědí, že změna v těle nastává už první den, kdy si cigaretu nezapálíme. 

1. den: navrácení krevního tlaku do normálu

Věděli jste, že na světě kouří přibližně dva miliony lidí a několik stovek tisíc k tomu? Za rok se vykouří více jak dvacet miliard cigaret (a když si to přepočítáte na koruny, vyjde vám neskutečná částka). Pokud se však podaří dodržovat novoroční (a nejen novoroční) předsevzetí, statistiky se mohou rapidně vylepšovat. A krevní tlak s nimi. 

Jak už bylo zmíněno, lékaři často apelují na vášnivé kuřáky a oponují jim. Už během prvního dne odvykání na cigaretách se výsledky projeví. Konkrétně se vrátí krevní tlak do normálu, srdeční tep se taktéž navrátí k původním hodnotám. A tím pádem i klesne riziko vzniku možného infarktu. 

Pozor

Kouření je jednou z příčin nespavosti. Jaké jsou další příčiny nespavosti?

1. týden: vrací se chuť a čich

Pakliže vydržíte bez nikotinového společníka alespoň týden, po dlouhých letech se vám navrátí čich i správná chuť. Není tajemstvím, že kuřáci se často necítí – jejich čich je zahalen mlhou cigaretovou. Když se však poleví od onoho zlozvyku, kromě zmiňovaného ustoupí i bolesti hlavy a započne se celková regenerace dýchacích cest.

Delikatesy Aroma
Delikatesy si budete užívat daleko intenzivněji,

V tomto okamžiku ale mohou nastupovat abstinenční příznaky, proto se mějte před nimi na pozoru. Nastudujte si způsoby, jak pocity abstinence anulovat, případně jak jim ideálně předcházet. 

2. týden: schopnost koncentrace je zpět

Od druhého (zhruba do dvanáctého týdne) se budete potýkat s větší podrážděností, neklidem a možná až depresivním naladěním. Je to logické, v tomto časovém rozpětí kuřáci na odvykačce bojují s největší chutí na cigaretu. Tím pozitivním efektem je však opětované docílení koncentrace, o které už možná ani nevíte, co znamená. Její docílení v těchto týdnech je takovým paradoxem, vždyť bojujeme s neustálými myšlenkami a chutí na cigaretu. 

Pokud to však nevzdáte, kromě navrácení koncentrace se vám začnou vyhlazovat nabyté vrásky, protože pleť bude lépe vyživována a nečistoty, které do ní cigarety vpravily, už budou rázem vyplaveny. 

1 rok: nižší riziko vzniku závažných onemocnění

Že jste vydrželi víc jak rok? Blahopřejeme. A i lékaři vám jistě podávají ruku na známku gratulace. Docílili jste totiž bodu, kdy jste snížili riziko vzniku závažných onemocnění minimálně o polovinu. Oněmi nemocemi se patří hlavně choroby kardiovaskulárního systému čili infarkt, nebo mozková mrtvice.

Rate this post

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *