Kraniosakrální terapie
Otcem kraniosakrální terapie je neurochirurg doktor John E. Upledger. Pracuje se s mechanizmy propojujícími „tělo a duši“, jejichž hlavní součástí je nervová soustava a energie, kterou je oživována, tedy elektrická energie organizmu. Klient při terapii leží v pohodlném oblečení, většinou na zádech, na měkkém lehátku. Kraniosakrální terapie nepracuje násilím, naopak jemně pomáhá organizmu nastartovat jeho vlastní samoléčebný systém.
Systém Cranio Sakrální se skládá z lebky, páteře, křížové kosti, tekutiny a systému blan. To tvoří ochranný obal centrálního nervového systému. Tento systém, způsobuje příliv a odliv mozkomíšním moku a kolísání tlaku. To rozšiřuje a zavírá lebku v určitém rytmu. Jemné pohyby, které jsou zde prováděny, jednotlivých lebečních kostí, křížové kosti, a nakonec celého těla, je vnímáno jako kraniosakrální rytmus. Terapeut sleduje rytmus a kontroluje frekvenci, symetrii, kvalitu a další kritéria. Dostává informace o funkci a dysfunkci kranio sakrálního systému. Deregulace tohoto systému má vliv na celého člověka a může způsobit mnoho zdravotních problémů.
Kraniosakrální metody pracují na pomezí hmoty, energie a ducha. To, co vnímáme dotekem, je tedy „dech nervové soustavy“, a ten je logicky vysvětlitelný a fyzicky a jemnohmotně vnímatelný. Tímto Dechem života tedy pulzuje „naše bytí“ a naše zdraví, na které se zaměřujeme. Nezaměřujeme se totiž na léčení nemocí, ale na podporu (a obnovení) zdraví.
Léčba trvá asi 60 minut a obvykle je zapotřebí několik ošetření. To však závisí na závažnosti onemocnění.
Pomáhá při:
- problémech s otěhotněním, v těhotenství
- hormonální poruchy
- zpracování porodního traumatu
- vývojové poruchy kojenců a dětí
- noční pomočování
- poruchách učení, koncentrace, a při hyperaktivitě
- potížích způsobených utlačením nervů nebo špatným prokrvením některé části mozku včetně následků mozkových příhod ( pozor, terapie může být zahájena až po několika měsících po rekonvalescenci z mozkové příhody! )
- deprese a emoční krize, poruchy nervového systému
- epilepsie a jiné záchvatovité poruchy
- potížích spojených s nervovým systémem, mrtvění končetin apod.
- bolestech a potížích nejrůznějšího původu dospělých i dětí
- bolestech kloubů a páteře (např: artróza, skolióza, výhřezy plotének, ústřel, atd.)
- bolestech hlavy bez medicínsky zjištěné příčiny, migrény
- pooperačních bolestech blíže nezjištěných příčin
- dýchacích potížích, astmatu, alergiích bez prokázané příčiny
- netoxikuje organismus , harmonizuje
- poruchách rovnováhy a koordinace pohybů, závratích, křečích, ticích
- různých poruchách zraku, sluchu, které se nelepší klasickou léčbou
- vysokém/nízkém krevním tlaku
- podpoře léčby závislostí
- posílení celkové imunity a vitality organizmu, stresu, chronické únavě, nespavosti
Kraniosakrální terapie má silný relaxační účinek a je velmi vhodná jako součást procesu osobního a duchovního růstu a pro pocit pohody a štěstí.