Jaké jsou příčiny nespavosti a jak řešit nespavost
Nemůžete v noci spát? Neustále se převalujete z boku na bok, ani počítání oveček nezabírá? Nespavost patří stejně jako noční děsy nebo náměsíčnost k poruchám spánku. Důvodů, proč ve skutečnosti vzniká může být celá řada. Na vině mohou být jak vnější, tak vnitřní faktory. V každém případě ale existují způsoby, jak ji vyřešit.
Jaké jsou příčiny nespavosti?
Po každé probděné noci, kdy se spatříte v zrcadle s obrovskými kruhy pod očima se ptáte, proč se to opět stalo. Proč jste nemohli zamhouřit ani jedno oko, proč vás insomnie potkala. Jak již bylo zmíněno, na vině mohou být vnější i vnitřní faktory. K prvním zmíněným patří nezdravý životní styl, nedostatek fyzické aktivity, také zdřímnutí přes den nebo nadměrný hluk či horko, které koluje ložnicí. Vnitřními viníky mohou být stres, bolesti, dušnost nebo onemocnění, které vás zrovna sužuje.
Podle odborníků bývá často na vině nesoulad, který se objevuje mezi vašimi biologickými rytmy a rytmy spánku. I proto mnoho lidí nemůže zamhouřit oko dlouhé týdny po překročení jiného časového pásma nebo při změně času, k němuž stále ještě dochází.
Jak nespavost řešit?
Jelikož takzvaná insomnie negativně ovlivňuje náš život (stojí za špatnou náladou, hůře fungujícím tělem nebo nízkou produktivitou), je nutné s ní co nejdříve zatočit. Naštěstí způsobů, díky nimž hravě zaženeme nespavost, je celá spousta.
Trpíte jet lagem, pracujete na směny, trpíte úzkostmi či potřebujete srovnat biorytmus? Vyzkoušejte Mindflow Sleep pro kvalitnější spánek.
Začněte cvičit a zdravě jíst
Člověk si bohužel neuvědomuje, jak pozitivní vliv na něj má zdravý životní styl. Dostatek tekutin, správné stravování, cvičení či jiný druh pohybu. To jsou tři pilíře šťastného a zdravého života, který je obklopen kvalitním spánkem.
Nemusíte si dávat denně do těla v posilovně. Nemusíte ani uběhnout maraton, čímž byste tělo bezesporu unavili. Stačí, abyste si zacvičili ráno nebo večer u oblíbeného televizního pořadu třeba na rotopedu, případně se přemluvte k pětiminutovému workoutovému cvičení. I to je pohyb, který přispěje ke kvalitnímu spaní.
Stop kouření, kofeinu i cukru
Vliv na kvalitu spánku mají i naše zlozvyky. Kofein, cukr a kouření. Trojice, která nám nedá v noci spát. Co se týče cukru a kofeinu, je dobré, pokud se jim vyvarujete především během odpoledne (minimálně čtyři hodiny před ulehnutím do postele ani jedno z vyjmenovaného nekonzumujte). S kouřením je to trochu horší – vynechat by se mělo úplně.
Žádné jezení před spaním
I když naše babičky v minulosti tvrdily, že chodit spát by se nemělo s prázdným žaludkem, platí spíše opak – spát byste neměli s plným žaludkem. Bude vám spíše těžko a ráno nebude zrovna nejsvěžejší.
To platí i o konzumaci alkoholu. Jeho pití před spaním stojí za probděnou nocí.
Dopřejte si bylinkový čaj
Neexistuje nic, s čím by si neporadily bylinky. Tato pomoc pocházející z přírody hravě zatočí i s tímto problémem. Stačí si před spaním uvařit čaj z těch, které navozují v člověku klid a vyhání stres. Na mysli máme hlavně meduňku, mátu nebo levanduli.