těhotenství

Kdo je dula a kolik za ni zaplatíte?

Pokud uvažujete o miminku, či se již blíží váš termín porodu, nejspíš zvažujete, zda zvolíte standardní porod v nemocnici, nebo ten alternativnější například doma. Pokud máte strach z komplikací, ale přesto hledáte osobnější přístup, tou správnou volbou by pro vás mohla být dula. Kdo to je a kolik její služby stojí? To si povíme v následujících řádcích.

Kdo je to dula?

Jelikož se dá obecně říci, že dula je žena, která asistuje u porodu, hodně lidí tento pojem volně zaměňuje s porodní asistentkou. Mezi těmito dvěma profesemi je však diametrální rozdíl, který spočívá především v tom, že porodní asistentka patří mezi zdravotnický personál a má zdravotnické vzdělání. Dula sice zdravotnické vzdělání mít může, ale není to podmínkou této profese. Při porodu plní především funkci emoční i fyzické podpory rodící ženy.

Co všechno má dula na starosti?

Přestože vše závisí především na domluvě s vaší vlastní dulou, obecně se dá říci, že poskytuje emoční podporu rodící ženě například tak, že se na ni dokáže emočně naladit a tím na ni přenášet svůj klid. Stejně má její přítomnost pozitivní vliv i na partnera, pokud je tedy u porodu přítomen. Vše rodičce vysvětlí, jasně a s klidem, jelikož má na vše na rozdíl od personálu nemocnice čas. Kromě emoční podpory však dula poskytuje i podporu fyzickou například ve formě masáží a teplých obkladů

Její služby však nemusí začínat a končit u porodu. Často ženě radí například s životosprávnou ještě před samotným porodem i po porodu. Stejně tak může poskytnou užitečné rady ohledně kojení a během šestinedělí. Na toto období se specializují takzvané poporodní duly – to může být, ale nemusí, být stejná osoba jako porodní dula. Většina žen však oceňuje právě skutečnost, že je během porodu a následného náročného období šestinedělí doprovází jedna osoba, které mohou plně důvěřovat.

Kolik dula stojí?

Pokud zvažujete, že služby duly vyzkoušíte, nejspíš vás zajímá, kolik přibližně stojí. Cena se odvíjí především od toho, co od duly očekáváte a kolik času vám bude věnovat. Za předporodní a poporodní konzultace zaplatíte zpravila dvě stě až sedm set korun v závislosti na regionu. Za účast duly u porodu počítejte s částkou kolem čtyř až pěti tisíc korun. Nezapomeňte si zjistit, zda si dula neúčtuje poplatky například za pohotovostní výjezd v případě například porodu mimo předběžný termín porodu. Také je třeba myslet na to, že na rozdíl od porodní asistentky nejsou služby duly proplácené zdravotní pojišťovnou. Při samotném výběru duly se však snažte spíše než na cenu soustředit na to, jak se zvolenou dulou souzníte, jelikož bude během porodu jedním z nejbližších lidí ve vaší přítomnosti, samozřejmě kromě partnera.

Rate this post

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *