Domaci Recyklace Odpadu
|

Jak správně recyklovat odpad?

Ekologie je v posledních letech opravdu často skloňované téma. Neutuchající debata o škodlivosti spalovacích motorů a dalších souvisejících tématech v nás může vyvolat představu, že se jedná o něco, co se obyčejných lidí vlastně tolik netýká. Přesto bychom neměli zapomínat na úplný základ ohleduplného chování vůči přírodě, a to třídění odpadu a recyklaci. Přestože se na první pohled může zdát, že se jedná o poměrně přímočarou záležitost, mnoho lidí tápe. Pojďme si tedy společně osvěžit pravidla toho, jak správně recyklovat (nejen) škodlivý odpad.

Co vše můžeme recyklovat?

Asi každému z nás je jasné, jak třídit odpad, který vyprodukujeme v domácnosti, tedy papír či plasty. Problém nastává především u nejrůznějších stavebních hmot či elektroniky. K ekologické likvidaci bychom měli odevzdat nejen staré baterky či elektroniku, ale například také nefunkční vodovodní baterii či zbytky barev a jiných nátěrových hmot. Zapomínat bychom neměli ani na vyjeté motorové oleje, ať už ze sekačky, kompresoru nebo křovinořezu. V neposlední řadě odevzdejte k ekologické likvidaci i použité aerosolové spreje a nádoby na PU pěnu.

Kelimky Od Jogurtu Recyklace

Zatímco vše výše uvedené bychom měli odevzdat v místech nabízejících ekologickou likvidaci (například v nejrůznějších hobby centrech), stavební hmoty (tedy kusy betonu, cihly a omítky) patří do sběrného dvora. 

Další možnosti, jak naložit s elektroodpadem

Teď se však pojďme blíže podívat na elektroodpad, kam patří například již zmiňované baterie, elektrické spotřebiče i zářivky. Jelikož mohou obsahovat nebezpečné látky, rozhodně bychom je neměli vhazovat do běžného odpadu. 

Reckylovatelne Elektro

Zatímco sběrné místo malých tužkových baterií najdeme snad v každé menší samoobsluze, větší elektrozařízení bychom měly odevzdávat do sběrných míst pro ekologickou likvidaci. Pokud odevzdáme množství odpadu, které odpovídá spotřebě běžné domácnosti, je tato služba obvykle bezplatná. Jiná pravidla však platí pro firmy. Kromě toho můžeme využít také speciální sběrné kontejnery, případně elektroniku odevzdat ve sběrném dvoře. Nejprve je však třeba si ověřit, že dané místo elektroodpad skutečně přijímá.

Pozor na rozbité baterie či zářivky

Pokud se vám stane, že se baterie či zářivka při manipulaci rozbije, rozhodně to neberte na lehkou váhu. Do vzduchu se mohou uvolnit plyny a další látky, které jsou vysoce škodlivé lidskému zdraví. Místo bychom především dostatečně vyvětrat, případně také vysát a vytřít. Kromě rozbité baterie či zářivky bychom měli vzduchotěsně zabalit například i kontaminovaný hadr či filtr z vysavače, a vše odevzdat na patřičném sběrném místě. Rozhodně takovýto odpad nevhazujeme do popelnice!

Rate this post

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *