menstruační kalendář

Spočítejte si plodné dny aneb Vyzkoušejte menstruační kalendář

Ať už potřebujete znát přesnou dobu svých plodných dnů, protože se snažíte otěhotnět, nebo naopak výpočet plodních dní používáte jako formu antikoncepce, máme pro vás stručný přehled, co je menstruační kalendář a k čemu ho používat.

Co je to menstruační kalendář?

Menstruační kalendář je ve své podstatě nástroj, který pomáhá ženám sledovat jejich hormonální cyklu. Dříve existoval ve formě tiskopisu, dnes si však pravděpodobně žádná z nás neumí představit, že bychom místo chytré mobilní aplikace používaly tužku a papír. Nicméně i tak můžete pro tyto potřeby využít jakýkoliv kalendář, třeba i reklamní kalendář nebo diář, který dostanete v zaměstnání jako dar od obchodních partnerů společnosti.

Ať už však zapisujete ručně, či na mobilu nebo na počítači, zapisované údaje jsou vždy stejné. Zaznamenáváme především začátek a konec menstruace, díky čemuž můžeme spočítat, kdy jsou naše plodné dny, případně kdy nás čekají příští měsíčky. To se může hodit zejména v případě, že se chystáte na dovolenou či vás čeká důležité sportovní utkání.

Dále kalendář obsahuje například kolonky, do kterých můžeme vepsat bazální tělesnou teplotu, bolestivost při krvácení a jeho intenzitu, nebo například pohlavní styk či výtok. Díky tomu si můžeme udržet přehled nad svým zdravím.

Jak vypadá ženský cyklus?

Samotný menstruační cyklus, který je hlavním předmětem menstruačního kalendáře, trvá v průměru dvacet osm dní. Málokdy je však toto číslo takto přesné – často osciluje mezi dvaceti jedna a třiceti pěti dny. V rámci jednoho cyklu probíhá několik různých fází, které si přiblížíme v následujících řádcích.

Folikulární fáze

Folikulární fáze je první fází celého cyklu a začíná tedy první dnem menstruace. Samotná folikulární fáze je však mnohem delší než samotná menstruace – trvá třináct až osmnáct dní – ale její délka se může samozřejmě s ohledem na řadu vnějších i vnitřních vlivů měnit.

Ovulace

Po folikulární fázi přichází na řadu ovulace, tedy fáze, na kterou čekají zejména ženy snažící se o miminko. Nastává přibližně v polovině celého cyklu, přesné datum můžeme spočítat právě pomocí menstruačního kalendáře. Jedná se fázi, kdy může dojít k oplodnění vajíčka.

Luteální fáze

Prvním dnem ovulace nám zároveň začíná takzvaná luteální fáze. Její obvyklá délka je dvanáct až šestnáct dní a končí prvním dnem menstruace. V této fázi vlivem hormonálních změn narůstá děložní sliznice, čímž se ženské tělo připravuje na přijetí oplodněného vajíčka.

V této fázi se zároveň zvyšuje bazální tělesná teplota, což je také jeden z údajů, které si můžeme zapsat do menstruačního kalendáře. Mnoho žen právě pravidelným měřením své bazální tělesné teploty dokáže přesně vysledovat, v jaké fázi menstruačního cyklu se právě nachází, což může být účinná forma antikoncepce, či naopak skvělá nápověda při snaze počít.

Pokud však není zralé vajíčko oplodněno, narostlá sliznice odchází spolu s ním ve formě menstruačního krvácení pryč z těla, čímž se celý cyklus dostává zpátky na začátek.

Rate this post

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *