Med

Med jako přírodní lék: Co obsahuje a jak léčí?

Přírodní sladidla jsou v posledních letech na vzestupu, a proto se mnoho lidí vrátilo k tradičnímu, českému medu. To je velmi dobře, protože med není jen sladidlo do čaje. Představuje léčivou tekutinu, kterou můžete využít k oslazení své snídaně, ale také k léčbě a prevence mnoha nemocí. Kvalita je pochopitelně důležitá, ale měli byste znát i obecné vlastnosti tohoto sladkého nektaru.

Co med obsahuje?

Všichni víme, že je med zdravý. Možná ale netušíte, co všechno se v něm skrývá a co všechno může přinést do vašeho těla. Téměř 80 procent tvoří přírodní cukry, které se v těle přirozeně rozloží a náš organismus ho dokáže dobře zpracovat (na rozdíl od umělého cukru). Díky tomu přináší hodně energie, a proto je ideální hlavně ráno. Kromě toho obsahuje:

  • minerály – železo, hořčík, vápník, sodík, mangan, draslík,
  • vitamíny – skupina B, C,
  • enzymy – amyláza, sacharóza.

Přírodní antibiotika

Med má široké možnosti použití. Většina lidí ho používá při nachlazení nebo jako prevenci sezónních onemocnění. To je skvělé, protože podporují odkašlávání a zklidnění sliznice. Kromě toho má ale i mnoho dalších výhod. Hlavně podporuje srdeční činnost, takže pravidelná konzumace medu může velmi pozitivním způsobem zlepšit zdraví vaše srdce a předcházet potížím, jako je:

  • srdeční slabost a srdeční arytmie,
  • vysoký krevní tlak,
  • angina pectoris.

Užívat přitom nemusíte jen tradiční med. Nejkvalitnější manukový med má také úžasné vlastnosti a přináší hodně zdraví. Med vám pomůže také ke klidnému spánku, protože snižuje produkci serotoninu. Stejně tak se vám bude hodit při bolesti hlavě, migréně nebo při hormonálním výkyvu. Ženy v přechodu by měly toto sladilo konzumovat pravidelně, protože jim pomůže s hormony, návaly i závratěmi. Zároveň je můžete využít také při léčbě ledvin a močových cest.

Přírodní složka pro krásu

Med se již v dávných dobách přidával do koupelí, používal se při masážích a přidával se do kosmetiky. V kosmetice ho hodně najdete i dnes, protože má silné antioxidační a regenerační vlastnosti. Využít ho můžete dokonce i při aromaterapii, protože v sobě rozpouští éterické oleje. Do medu jen přidejte 5-10 kapek oleje a promíchejte. Potom ho můžete přidat do koupele a užijete si velmi aromatickou, uklidňující a omlazující koupel.

Med je velmi efektivní, když chcete zlepšit stav své pokožky. Navíc se hodí i pro jedince s citlivou nebo velmi suchou pokožkou. Tmavý medovicový med můžete klidně použít i pro pleťovou masku nebo jinou kosmetiku. Při nákupu kosmetiky se dívejte, jestli ji produkt obsahuje. Stejně tak může obsahovat i jiné včelí produkty, jako např. včelí pyl, vosk, propolis nebo dokonce včelí jed. Všechny tyto látky mají blahodárný efekt na pleť, vlasy i nehty.

Soustřeďte se na správné skladování

Tento produkt (stejně jako mnoho jiných) patří do sucha a chladu. Správně byste ho vůbec neměli mít v kuchyni, kde se pravidelně vaří. Med vám sice vydrží dlouho, ale neměli byste ho dlouho skladovat. Postupně totiž ztrácí svou chuť i vůni. Skladovat se ho vyplatí v nádobě, kterou můžete ohřívat. Tento včelí produkt přirozeně krystalizuje, takže ho po nějaké době budete jistě potřebovat rozehřát. Jedině tak si znovu užijete jeho tekutou podobu.

Dávejte si pozor na ředěný med

Bohužel na trhu najdete velké množství produktů, které jsou ředěné a slazené umělým cukrem. Existuje hned několik možností, jak si ověřit jeho kvalitu. Kvalitní med krystalizuje, velmi pomalu se rozpouští a když ho dáte jako celek do vody, musí jako celek spadnout až na dno sklenice. Nesmí se u něj objevovat žádná pěna a musí být hustý. Tekuté medy většinou nejsou příliš kvalitní. Ideální je, když si najdete lokálního včelaře a nakupujete pouze od něj.

5/5 - (1 vote)

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *